Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Calcul impozit microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Calcul impozit microintreprindere

Buna ziua!

Am un SRL microintreprindere platitoare de TVA.

Impozitul pe venit se calculeaza la total sume venituri cu tot cu TVA sau
la baza veniturilor fara TVA.
Ex : total venituri balanta 100.000 sau scot TVA si am suma 83.333 la care
calculez impozitul pe venit

Pana la 1 ian.2016 am fost platitori 16% profit.

Rog ajutor.
Multumesc
Pentru ca sunteti platitor de tva, veniturirele care intra in baza de impozitare sunt fara tva.