Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Calcul termen plangere ordonanta renuntare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Calcul termen plangere ordonanta renuntare

Va rog sa-mi spuneti care este ultima zi in care pot face plangere impotriva ordonantei de clasare, conform art. 340 ncpp, daca ordonanta a fost primita in data de 08.04.2016.
in 20 de zile
1. Scrieti in google: duration between two dates si gasiti saitul asta:
[ link extern ]

Unde puteti aduna zile de la o data

2. daca ati depasit termenul, scrieti in antetul plangerii:
"
facand derogare de drept de la art. 340 (1) din CPP “Persoana a carei plangere impotriva solutiei de clasare sau renuntare la urmarirea penala, dispusa prin ordonanta sau rechizitoriu, a fost respinsa conform art. 339 poate face plangere, in termen de 20 de zile de la comunicare, la judecatorul de camera preliminara de la instanta careia i-ar reveni, potrivit legii, competenta sa judece cauza in prima instanta. ”,

in conflict cu art. 21 (2) din Constitutia Romaniei privind dreptul accesului la justitie “Nici o lege nu poate îngrădi exercitarea acestui drept”, si art. 6 (2) din Legea 304/2004 privind organizarea judiciara “Accesul la justiţie nu poate fi îngrădit”,

coroborat cu art. 129 din CR “Împotriva hotărârilor judecătoreşti, părţile interesate şi Ministerul Public pot exercita căile de atac, în condiţiile legii” in conjunctura cu art. 21 din CR instituind faptul ca toate hotararile judecatoresti pot fi atacate prin cel putin o cale de atac,

coroborat cu art. 1 (5) din Constitutia Romaniei privind principiul legalitatii si suprematia Constitutiei “În România, respectarea Constituţiei, a supremaţiei sale şi a legilor este obligatorie” conform caruia legea se interpreteaza in totalitatea sa, cu respectarea ordinii ierarhice a legilor, adica a suprematiei Contitutiei din care-si extrag forta juridica legile in sensul ca normeaza realizarea drepturilor persoanelor si nu pot fi in contradictie cu Constitutia, iar codurile de procedura isi extrag forta juridica din legile a caror aplicare o normeaza, si din Constitutie, cu care iarasi nu pot fi in contradictie deoarece aceasta atrage nulitatea de drept a actului normativ, si

invocand art. 4 (2) din Legea 303/2004 “Judecătorii nu pot refuza să judece pe motiv că legea nu prevede, este neclară sau incompletă”,
"

In realitate Constitutia Romaniei este legea suprema, adica legea e clara, dar daca tot nu-i e clar judecatorului atunci “Judecătorii nu pot refuza să judece pe motiv că legea nu prevede, este neclară sau incompletă”

Puteti invoca si exceptia de neconstitutionalitate in instanta dar sunt slabe sanse
eusaisapte, utilizator
Va multumesc pentru informatii.