Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie

Buna ziua!Am o intrebare referitoare la recalcularea punctului de pensie pentru activitatea desfasurata dupa pensionare.In emisiunile televizate, reprezentantul CJP spune ca este vorba "doar de cativa lei". Care este modul de calcul, in situatia in care exista contract de munca pe perioada nedeterminata, pe timp partial de munca ,iar venitul brut este de 561 lei?
Fiecare an de munca si veniturile obtinute, se aduna la stagiul deja maxim de cotizare, si punctajul stabilit initial sau este un alt fel de calcul?
Multumesc!
Ce stagiu complet de cotizare aveti ?
Buna seara! 42 ani de cotizare.
Acesta este stagiul total.
Eu v-am cerut stagiul complet.
Buna ziua!Stagiul complet de cotizare prevazut de lege = 35 ani
Un venit asigurat de 561 de lei pe luna pe cele 12 luni ale anului 2016 va aduc in plus la pensie 5-6 lei pe luna.