Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativa frauda vanzatori OLX
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativa frauda vanzatori OLX

Buna ziua, va rog sfatuiti-ma ce ar trebui sa fac. voi scrie pe scurt despre ce e vorba.
Fiind interesat de achizitionarea unui autovehicul second, rasfoiesc de ceva vreme site-urile de specialitate si nu numai.
Pe data de 15.04.2016 am vazut pe OLX un anunt cu un autovehicul cu un pret foarte bun, undeva la jumatate cat ar valora el second la aceasta data, gandindu-ma ca ar putea fi ceva probleme cu masina. incerc sa iau legatura cu vanzatorul, dar telefonul era inchis, am trimis mesaj prin intermediul site-ului.
Pe data de 17.04.2016 anuntul a fost sters de pe site.
Pe data de 18.04 am primit mail pe adresa personala, cu o poveste foarte bine pusa la punct, cu pozele masinii, destul de credibila... nu am banuit nimic pana cand intr-un alt mail scrie ca nu cere avans, nu cere bani de la mine, doar sa vorbesc cu un prieten sa-mi trimita contravaloarea masinii prin Moneygram pe numele meu, pentru data si localitatea unde trebuia sa aiba loc intalnirea si eu sa trimit chitanta scanata, persoana respectiva fiind la lucru in Ungaria in momentul respectiv... ca sa fie sigura ca ma prezint la intalnire si sa nu cumpere bilet pe autocar degeaba.
In acel moment am observat ca adresa de mail de pe care s-a trimis aceste mail-uri era ceva de genu XXX@mail.ru.
M-am interesat imediat de acest serviciu Moneygram, si pe acea chitanta nu apar alte date despre persoana care va ridica banii... deci oricine cu o carte de identitate falsa cu numele meu si acel cod de pe chitanta poate ridica banii de oriunde in lume unde este Moneygram.
Nu a vrut sa-mi dea nr de tel cica nu este semnal si nu ne putem intelege la tel... a tot insistat sa trimit banii. dar de cand am scris sa-mi dea un cont in banca pentru a trimite banii pentru autocar nu mi s-a mai raspuns la mail-uri.

am cautat pe net frauda moneygram si am dat peste aceeasi poveste, primita de mai multi cumparatori, fiind schibata doar suma produsului.

[ link extern ] /

le-am scris celor de pe OLX, fara nici un raspuns,

ieri pe data de 24.04.2016 am dat peste un alt vanzator (vanzatoare, ca si in primul caz) cu un alt text, de data asta cu mail xxx@gmail.com si din Dortmund. inca astept sa vad ce se mai scrie... aici am si nr de tel pe care am vb prin mesaj... pana mi s-a cerut sa scriu doar pe mail.

am vorbit un prieten din politie, local ... si m-a cam descurajat, spunandu-mi ca ma bat cu morile de vand, nu este nimeni care sa combata aceasta grupare, nu se poate face flagrant... si nu se pot depista...

ce ar trebui sa fac? sa las asa sau unde sa ma adresez?? naivi se vor gasi mereu... si sigur se gasesc vreo 2-3 care sa "muste" momeala data de acesti indivizi...
trebuie facut ceva...

imi cer scuze pentru acesta mica postare, am incercat sa o compactez... pot pune la cerere textul/textele complete primite...

va multumesc
In general escrocii obisnuiti sunt urmariti penal cand se strang 50-200 de plangeri penale, iar urmarirea penala internationala a unor grupuri de tepari de pe internet este costisitoare. De aceea vor fi cercetati penal doar grupurile care au prioritate (care comit mari escrocherii).

Pentru simpla tentativa de escrocherie nu cred ca va primeste Politia plangerea.
Va salut.
sa inteleg ca, ceea ce mi-a spus dl politist... se adevereste... adica sa stau linistit... ca nu are cine sa se ocupe de asa ceva, nu la noi...

saptamana asta am mai dat peste o alta persoana/grupare care avea la vanzare un alt autoturism.... aceeasi metoda, dar cu mici schimbari, ... prin Western Union, de data asta...

Sarbatori fericite, fara... incidente de genu... sau de oricare gen

Buna seara,
prin decembrie,fratele meu avea la vanzare un ATV ,destul de scump.
A fost contactat de aceasta grupare,care ofereau pretul cerut ,dar vroiau sa il trimita in Nigeria.
Dupa 2 zile i-au trimis pe mail o clona de pagina PrePay i transferasera banii in cont plus plata curierului 1600 euro.
El trebuia sa retransmita,cei 1600 euro prin MoneyGram catre o persoana si abia apoi deblocau contul de prePay sa isi ridice banii.A trimis banii din buzunar.M-a sunat sa se laude ca a vandut ATV-ul.L-am "injurat",ca nu mi-a spus (stiam de smecherie)eu chiar ii agat pe net ca sa-i injur.S-a intors inapoi la banca dar banii fusesera retrasi din Nigeria la 15 min dupa ce i-a depu.
A facut plingere la Politie-dar acelasi raspuns ca si dv a primit.Lupta cu morile de vant.

Am avut un priten care a avut neplacuta experienta sa treaca prin asa ceva, in cazul lui plata a fost prin western union si la fel dupa 15 minute retrasesera banii cu un buletin fals in grecia. A fost la politie si au spus ca nu prea au ce sa faca, a reusit intr-un final dupa ce a fost la un aviocat sa puna presiune pe western union si sa isi recupereze o mare parte din bani. Aveti grija pe ce pagini intrati, ca se fac si copii la paginile oficiale, de unde va culeg datele de card sau alte date de trasnfer. Din pacate nu se poate face mai nimic, si sunt foarte dese aceste cazuri
s3riouss, utilizator
Oare ce scrie pe [ link extern ]

In romaneste pe [ link extern ]

Si normal ca Western Union nu compenseaza fraudele, la fel cum nicio o banca nu iti compenseaza o suma pe care tu insuti ai trimis-o unui tert. Avocatul ala o sa-i ceara bani si nu-i va aduce niciun folos real. Chestia cu cumparaturi garantate cu card de credit nu se refera la transferuri catre persoane fizice.
tgeorgescu, utilizator