Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Tentativa frauda vanzatori OLX
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Tentativa frauda vanzatori OLX

Buna ziua, va rog sfatuiti-ma ce ar trebui sa fac. voi scrie pe scurt despre ce e vorba.
Fiind interesat de achizitionarea unui autovehicul second, rasfoiesc de ceva vreme site-urile de specialitate si nu numai.
Pe data de 15.04.2016 am vazut pe OLX un anunt cu un autovehicul cu un pret foarte bun, undeva la jumatate cat ar valora el second la aceasta data, gandindu-ma ca ar putea fi ceva probleme cu masina. incerc sa iau legatura cu vanzatorul, dar telefonul era inchis, am trimis mesaj prin intermediul site-ului.
Pe data de 17.04.2016 anuntul a fost sters de pe site.
Pe data de 18.04 am primit mail pe adresa personala, cu o poveste foarte bine pusa la punct, cu pozele masinii, destul de credibila... nu am banuit nimic pana cand intr-un alt mail scrie ca nu cere avans, nu cere bani de la mine, doar sa vorbesc cu un prieten sa-mi trimita contravaloarea masinii prin Moneygram pe numele meu, pentru data si localitatea unde trebuia sa aiba loc intalnirea si eu sa trimit chitanta scanata, persoana respectiva fiind la lucru in Ungaria in momentul respectiv... ca sa fie sigura ca ma prezint la intalnire si sa nu cumpere bilet pe autocar degeaba.
In acel moment am observat ca adresa de mail de pe care s-a trimis aceste mail-uri era ceva de genu XXX@mail.ru.
M-am interesat imediat de acest serviciu Moneygram, si pe acea chitanta nu apar alte date despre persoana care va ridica banii... deci oricine cu o carte de identitate falsa cu numele meu si acel cod de pe chitanta poate ridica banii de oriunde in lume unde este Moneygram.
Nu a vrut sa-mi dea nr de tel cica nu este semnal si nu ne putem intelege la tel... a tot insistat sa trimit banii. dar de cand am scris sa-mi dea un cont in banca pentru a trimite banii pentru autocar nu mi s-a mai raspuns la mail-uri.

am cautat pe net frauda moneygram si am dat peste aceeasi poveste, primita de mai multi cumparatori, fiind schibata doar suma produsului.

[ link extern ] /

le-am scris celor de pe OLX, fara nici un raspuns,

ieri pe data de 24.04.2016 am dat peste un alt vanzator (vanzatoare, ca si in primul caz) cu un alt text, de data asta cu mail xxx@gmail.com si din Dortmund. inca astept sa vad ce se mai scrie... aici am si nr de tel pe care am vb prin mesaj... pana mi s-a cerut sa scriu doar pe mail.

am vorbit un prieten din politie, local ... si m-a cam descurajat, spunandu-mi ca ma bat cu morile de vand, nu este nimeni care sa combata aceasta grupare, nu se poate face flagrant... si nu se pot depista...

ce ar trebui sa fac? sa las asa sau unde sa ma adresez?? naivi se vor gasi mereu... si sigur se gasesc vreo 2-3 care sa "muste" momeala data de acesti indivizi...
trebuie facut ceva...

imi cer scuze pentru acesta mica postare, am incercat sa o compactez... pot pune la cerere textul/textele complete primite...

va multumesc
Se pot comite destul de ușor astfel de infracțiuni de înșelăciune.
Banii ridicați din Nigeria blochează ancheta penala deoarece este extrem de greu de colaborat cu autoritățile nigeriene și de prins infractorul.

Este sigur înșelăciune dacă se acționează în acest fel și politia romana nu are ce sa faca în mod efectiv.
În plus, banii nu se vor mai recupera.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Buna seara !

Am fost si eu "jefuit" de unul din utilizatorii OLX. Saptamana trecuta, navigand pe site, am vazut un anunt pentru inchiriere vila pentru revelion din Sinaia. Am sunat in jurul orei 10 am, la telefon mi s-a parut un domn serios..mi-a spus ca asteapta avansul de la o persoana si sa revin mai tarziu in cursul zilei cu un telefon. Am sunat dupa cateva ore, mi-a spus ca persoana respectiva s-a razgandit si ca vila este disponibila si pentru rezervare trebuie sa fac o depunere bancara pentru plata unei nopti de cazare, 1500 de lei pentru ca el este din Sibiu si nu poate sa ajunga la vila momentan.. Zis si facut, imi trimite numele sau si contul bancar de la Raiffaisen. Dupa depunere am discutat pentru confirmare si urma sa ne intalnim saptamana asta pentru vizionare vila. Nu mi s-a parut nimic suspect deoarece omul si-a dezactivat anuntul de pe internet si pana sa depun banii am pus un prieten sa sune si sa intrebe daca mai este disponibil anuntul, raspunsul fiind negativ. Asta pana azi . Navigand pe site, am vazut un alt anunt, cu acelasi pret, alta vila, alta locatie ( Predeal ), acelasi nume de utilizator. Am incercat sa sun pe numarul pe care il avea pus la anuntul cu vila din Sinaia dar surpriza, telefonul era inchis. Am sunat pe numarul de la vila din Predeal, mi s-a recomandat aceeasi persoana,aceasi voce. Incercand sa il conving sa ne intalnim sa vad locatia imi tot spunea ca momentan vila este ocupata pana pe 28 si ca nu poate sa ii deranjeze pe oameni si ca daca vreau sa o rezerv sa fac o depunere bancara, moment in care am izbucnit si l-am amenintat cu politia si mi-a inchis telefonul.
Intrebarea este : mai pot recupera banii tinand cont ca i-am trimis prin transfer bancar ?
Credeti ca se poate rezolva ceva cu politia ?
Pot afla mai multe date despre persoana respectiva de la banca ?
Treceti pe la Politie, faceti plangere, dar sa nu va asteptati la mare lucru.