Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita a unor bunuri straine
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita a unor bunuri straine

Buna ziua!
Va rog daca se poate sa ma ajutati in urmatoarea problema:
Sotul meu primeste tot felul de notificari de la o societate civila profesionala de avocati, angajati ai unei societati de recuperare (pentru o credit bancar). Ieri, a primit o notificare de continuare a executarii silite si de deplasare la domiciliu, in care se mentioneaza ca daca nu plateste suma respectiva in 7 zile lucratoare, in baza inceperii procedurii executarii silite, acestia se vor deplasa la domiciliu impreuna cu organul de politie competent in vederea infiintarii sechestrului asupra bunurilor mobile si imobile.
Ideea e ca eu sunt recasatorita si toate bunurile mobile si imobile sunt proprietatea mea personala. Pentru bunurile imobile pot face dovada ca ele provin dintr-un proces de partaj, insa pentru bunurile mobile nu am cum sa fac aceasta dovada.
Intrebare: cum pot sa imi protejez bunurile mobile in situatia in care nu am cum sa fac dovada ca ele nu sunt bunuri dobandite in timpul casatoriei cu actualul meu sot? Exista vreun risc la bunurile imobile daca hotararea de partaj s-a dat dupa ce m-am recasatorit, iar actualul sot este urmarit pentru acest credit bancar pe care l-a facut cu ani in urma?
Multumesc anticipat!
Notificările sunt făcute de avocați sau de executor? Dacă sunt avocați, sunt doar amenințări. Nu au dreptul să sechestreze. De când nu este plătit creditul? Când a fost făcut și pentru ce termen?

Dacă nu au dovadă că sunt ale soțului actual, fiind imobilul în proprietatea dvs, se prezumă că sunt ale dumneavoastră. Fără să aibă dovada că sunt ale debitorului lor, executorul nu le poate sechestra.

Bunurile imobile sunt bunurile dvs proprii, nu ale soțului, nu pot fi executate silit.
Multumesc frumos d-le Ilie! Tot dvs m-ati ajutat cu o informatie in urma cu peste 1 an.
Cu respect.