avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 252 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită cheltuieli axecutare
Discuție deschisă în Executare silită

cheltuieli axecutare

Buna ziua, in urma unei intelegeri cu banca, mai trebuie sa platesc cheltuielile de executare? Ce trebuie sa fac? Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Razvan Marcu , Consilier juridic 19:39, 17 Mai 2016
Depinde de intelegere.

Articolul 703 NCPC
Cazuri de încetare a executării
(1) Executarea silită încetează dacă:
1. s-a realizat integral obligaţia prevăzută în titlul executoriu, s-au achitat cheltuielile de executare, precum şi alte sume datorate potrivit legii;
2. nu mai poate fi efectuată ori continuată din cauza lipsei de bunuri urmăribile sau a imposibilităţii de valorificare a unor astfel de bunuri;
3. creditorul a renunţat la executare;
4. a fost desfiinţat titlul executoriu;
5. a fost anulată executarea.

Daca banca face cerere pt. incetarea executarii, banca va plati si cheltuielile. In caz contrar, dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incetarea executarii silite referitoare la minori CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI CAPITOLUL IV Efectuarea executării silite SECŢIUNEA a 7-a Încetarea executării silite Art. 702 Cazuri de încetare a executării (1) Executarea ... (vezi toată discuția)
Când se termină o executare silita? softloom softloom Buna ziua. Am o proprire pe salariu si întrebarea mea este dacă cu fiecare luna in care mi se trage din salariu, se scade din suma poprită? Nu înțeleg ... (vezi toată discuția)
Buna ziua- incetare executare Rexharison Rexharison Cum pot înceta o executare?Am vazut ca s a schimbat legea si as dori sa stiu cum o pot sispenda (vezi toată discuția)