Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de drept sau anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de drept sau anticipata?

Buna ziua,ma numesc Trusca Maria si am varsta de 49 de ani.Am 30 de ani vechime,dintre care 11 ani grupa 1.
La ce varsta pot iesi la pensie
Multumesc anticipat:)
Potrivit legislatiei actuale, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 60 de ani; stagiul complet de cotizare este 30 ani iar stagiul minim de 15 ani.

Stagiul aferent perioadei realizate in grupa I de munca este de 5 ani si 6 luni. Conditia stagiului o indepliniti, dar nu indepliniti conditia varstei.
Tot potrivit legislatiei actuale, varsta standard de pensionare va fi redusa cu 2 ani pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca (nu va mai fi in vigoare art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000, care are prevederi mai avantajoase pentru cei care au lucrat in grupa I de munca).

Deci, de pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la varsta de 58 de ani iar de pensie anticipata partiala veti putea putea beneficia la 55 de ani.

Dupa cum stiti, legea pensiilor se va modifica. Asteptam sa reveniti! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea