avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 725 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de drept sau anticipata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de drept sau anticipata?

Buna ziua,ma numesc Trusca Maria si am varsta de 49 de ani.Am 30 de ani vechime,dintre care 11 ani grupa 1.
La ce varsta pot iesi la pensie
Multumesc anticipat:)
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 23:27, 12 August 2009
Potrivit legislatiei actuale, puteti beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei de 60 de ani; stagiul complet de cotizare este 30 ani iar stagiul minim de 15 ani.

Stagiul aferent perioadei realizate in grupa I de munca este de 5 ani si 6 luni. Conditia stagiului o indepliniti, dar nu indepliniti conditia varstei.
Tot potrivit legislatiei actuale, varsta standard de pensionare va fi redusa cu 2 ani pentru activitatea desfasurata in grupa I de munca (nu va mai fi in vigoare art. 167 ind. 1 din Legea nr. 19/2000, care are prevederi mai avantajoase pentru cei care au lucrat in grupa I de munca).

Deci, de pensie pentru limita de varsta puteti beneficia la varsta de 58 de ani iar de pensie anticipata partiala veti putea putea beneficia la 55 de ani.

Dupa cum stiti, legea pensiilor se va modifica. Asteptam sa reveniti! :)

Consilier juridic,
Gabriela Pintea

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare GAVRIL RELU GAVRIL RELU Ma numesc Gavril Relu sunt nascut in 1957 am o vechime totala de 31 de ani din care 14 ani la grupa I de mina subterna% si 16 ani la grupa a II a.Va rog sa-mi ... (vezi toată discuția)
Grupa i subteran kero kero Sunt femeie nascuta in 17/04/1955, cu o vechime de 33 ani din care 9 ani si 6 luni in grupa I de munca (subteran cu pondere de 75%/zi) cand ma pot pensiona, ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ma pensionez anticipat. taranusicat taranusicat Sunt nascut in 05.06.1958 si am inceput sa lucrez din 01.08.1978 cu vechime neatrerupta in munca. Am lucrat in grupa I de munca 21,6 ani, si am avut in anul ... (vezi toată discuția)