Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... legea 66/2016 norme metodologice
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

legea 66/2016 norme metodologice

Buna ziua,
Au aparut normele metodologice pentru legea 66/2016 privind indemnizatiile mamelor? Unde le pot gasi!
Multumesc
1. Legea 66/19.04.2016 pentru modificarea si completarea OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor spune:

Art. IV
In termen de 60 de zile de la publicarea prezentei legi in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, normele metodologice de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, aprobate prin Hotararea Guvernului nr. 52/2011, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 78 din 31 ianuarie 2011, cu modificarile si completarile ulterioare, se modifica in mod corespunzator, la propunerea Ministerului Muncii, Familiei, Protectiei Sociale si Persoanelor Varstnice.

2. Cum aceasta lege a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 304 din 20 aprilie 2016, inseamna ca termenul este cam la 19 iunie.
Nu au fost emise si nici publicate inca Normele metodologice de aplicare a noilor modificari.
inteleg ca au fost postate spre dezbatere publica, dar nimeni nu stie unde...
Au fost publicate aici :
[ link extern ]

Propunerile, sugestiile și opiniile cu privire la acest proiect pot fi transmise la adresa de e-mail dezbateri@mmuncii.ro în termen de 10 zile calendaristice de la data publicării pe site (23.05.2016-01.06.2016)
Cornel Vasile, Consilier juridic