Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare si impozit microinteprindere
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare si impozit microinteprindere

Care sunt conditiile pt a infiinta o microinteprindere si cat este impozitul pe venit? Multumesc
Toate societatile comerciale sunt la infiintare microintrprinderi.

Codul fiscal:
ART. 51 - Cotele de impozitare

(1) Cotele de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor sunt:

a) 1% pentru microîntreprinderile care au peste 2 salariați, inclusiv;

b) 2% pentru microîntreprinderile care au un salariat;

c) 3% pentru microîntreprinderile care nu au salariați.

(2) Prin excepție de la prevederile alin. (1), pentru persoanele juridice române nou-înființate, care au cel puțin un salariat și sunt constituite pe o durată mai mare de 48 de luni, iar acționarii/asociații lor nu au deținut titluri de participare la alte persoane juridice, cota de impozitare este 1% pentru primele 24 de luni de la data înregistrării persoanei juridice române, potrivit legii. Cota de impozitare se aplică până la sfârșitul trimestrului în care se încheie perioada de 24 de luni.