Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... BO in timpul preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

BO in timpul preavizului

Buna ziua,

Un angajat si-a depus demisia, a stat in preaviz, iar in ziua in care ar fi trebuit sa ii incetez contractul individual de munca el este in spital si bineinteles are certificat medical. Ce se intampla cu data incetarii contractului de munca?Se amana ?
Da, data incetarii c.i.m. se amana.

Art.49 C.mun.
....
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.