Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Intrerupere concediu medical si demisie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Intrerupere concediu medical si demisie

Buna seara
Va rog sa ma ajutati cu o informatie. In luna ianuarie am facut un infarct in timp ce eram la servici. Am mers de urgenta la spital si mi s-a pus un stent. De atunci sun in concediu medical. Fac precizarea ca dupa IMA am dreptul sa stau pana la un an in CM. Acum insa as vrea sa intrerup concediul medical deoarece ma simt mai bine si mi-am gasit UN ALT JOB. Cum sa procedez pentru a incheia cu vechiul job si sa pot merge la cel nou? Fac precizarea ca acum mai am concediu medical pana in 21 iunie. (in fiecare luna merg si mi se prelungeste CM).
Va multumesc
smarty67, utilizator
Depuneti o cerere la angajator de incetare a c.i.m. cu acordul partilor. In cazul in care nu este de acord , va depuneti demisia.
ok....trebuie sa imi intrerup concediul medical?
Ar fi indicat sa faceti acest lucru, chiar pentru o perioada scurta, in care sa incetati CIM la actualul angajator si sa incheiati altul la urmatorul angajator.
In cazul demisiei, daca angajatorul solicita efectuarea preavizului, nu o sa-l puteti efectua fiind in concediu medical, deci cu CIM suspendat.
Nu stiu daca am inteles bine insa eu cred ca pasii ce trebuiesc urmati ar fi..... va trebui sa stau pana cand se termina concediul medical (21 iunie) si eventual incepand cu data de 22 iunie sa solicit incetarea CIM cu acordul partilor iar in cazul in care angajatorul nu va fi de acord va trebui sa imi dau demisia cu preavizul aferent de 20 zile dupa care pot merge ......unde vreau eu!
Intr-adevar, pasii mentionati de dvs sunt corecti.