Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara!

Trebuie sa platesc o suma fixa de bani,insemnand pensia alimentara(intretinere),s-a stabilit ca plata sa se efectueze numerar si nu prin transfer bancar.
Intrebarea mea este urmatoarea.Cum pot dovedii, ca platesc aceasta pensie alimentara si sa nu am surpriza ca peste o anumita perioada de timp,fosta sotie sa spua ca nu am platit.Va doresc o zi placuta!
Buna ziua,
Puteti solicita fostei sotii sa semneze cate o chitanta de fiecare data cand primeste banii.
Poate sa semneze si pe un tabel care sa aiba ca antet intelegerea.
Semnatura numele in clar si data puse de ea sunt suficiente.
Depuneti pensia de intretinere prin mandat postal cu confirmare de primire, iar pe mandat mentionati pensie intretinere luna x , sent. nr.x din data x a jud.x, nr. dosar x.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat