Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire in baza Legii 118/90
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire in baza Legii 118/90

Apartamentul in care locuiesc, il detin impreuna cu sotia, eu in cota de 3/4 iar ea cota 1/4. Sotia este beneficiara a Legii 118/1990. Scutirea de impozit la apartament se aplica doar la cota sotiei sau pe intreg?
Multumesc pentru raspuns
Scutirea se acordă doar pentru cota de proprietate deținută de soția dvs.
Cod fiscal, art456, alin 1, lit s
[ link extern ]
ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
s) clădirea folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 al Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările și completările ulterioare;

și punct 23 din normele de aplicare:
[ link extern ]

"(4^1) În aplicarea prevederilor art. 456 alin. (1) lit. p), r), s), t) din Codul fiscal, în cazul clădirilor aflate în coproprietate, scutirea de impozit pe clădiri se acordă corespunzător cotei-părţi din dreptul de proprietate asupra clădirii."
Prevederea pentru "COTA DE PROPRIETATE" apare in Martie 2016, in HG 159/2016 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, aprobate prin HG nr. 1/2016, citez:

"3. La punctul 23, după alineatul (4) se introduce un nou alineat, alineatul (41), cu următorul cuprins:
(41) În aplicarea prevederilor art. 456 alin. (1) lit. p), r), s), t) din Codul fiscal, în cazul clădirilor aflate în coproprietate, scutirea de impozit pe clădiri se acordă corespunzător cotei-părţi din dreptul de proprietate asupra clădirii."

In LEGEA 227/2015 :

"ART. 456 - Scutiri
(1) Nu se datorează impozit/taxă pe clădiri pentru:
s) CLADIREA folosită ca domiciliu aflată în proprietatea sau COPROprietatea persoanelor prevăzute la art. 1 al Decretului-lege nr. 118/1990 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice de dictatura instaurată cu începere de la 6 martie 1945, precum și celor deportate în străinătate ori constituite în prizonieri, republicat, cu modificările și completările ulterioare;
............."

Nu sunt jurist... Legea defineste CLADIREA scutita de impozit, iar HG Normele de aplicare MODIFICA definitia legii, re-definind coproprietatea pe cladire.

Nu sunt sume mari, dar cred ca pentru multi pensionari cativa zeci de lei conteaza.

CONCLUZIE :

1. Sa Inteleg ca o Hotarare de Guvern prevaleaza peste LEGE si o poate modifica dupa bunul plac ?

2. Daca - Se plateste diferenta de impozit, se va calcula retroactiv din Ianuarie 2016 sau din Martie 2016 dupa intrarea in vigoare a acestor norme ?
3. Unui cunoscut care a platit la caseria de sector saptamana trecuta, imediat ce a primit instiintarea , i s-a spus ca va primi si diferenta de plata pentru ultimii 5 ani + penalizari...

Cum spuneam, nu sunt jurist si mi se pare ilogic. As aprecia mult o lamurire, daca / unde gresesc.

Multumesc anticipat.