Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... minora de 15 ani insarcinata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

minora de 15 ani insarcinata

ce se intimpla cu tinarul care a lasat minora de 15 ani insarcinata?nu a fost viol a fost de buna voie
Raspundeti la:
Fata avea 15 ani impliniti la data actului sexual ?
Dar hoinarul cati ani avea la data actului sexual ?
Hoinarul avea autoritate sau influenta asupra fetei si posibilitatea sa abuzeze de aceasta autoritate sau influenta?
ei se intilniau de 1 an si ceva dar el este mai mere plecat adika vine odata la 3 luni akasa da ea avia 15 ani kind au facut actul sexual dar el 20 de ani
Din ce spuneti, rezulta ca el este major, iar diferenta dintre ei este mai mare de 3 ani (ceea ce este o circumstanta problematica), ca atare daca daca fata avea sub 15 ani, exista posibilitatea sa se incadreze la infractiunea de act sexual cu un minor (nu viol) sau daca tanarul a abuzat de fata (daca a prostit-o cum se spune) folosindu-se de influenta lui asupra fetei (asta apreciaza organul judiciar, nu noi). Una peste alta este la limita si raspunsul este depinde.
ok am inteles multumesc mult o siara buna
Ar fi infractiune doar daca a fost sex pe bani (prostitutie, proxenetism) sau viol (cu de-a sila) sau a pozat/filmat faptul (pornografie infantila).
tgeorgescu, utilizator