Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Pedeapsa pentru clientii prostituatelor ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Pedeapsa pentru clientii prostituatelor ?

Exista la noi vreo lege cu privire la clientii prostituatelor ? Daca esti prins asupra faptului, ce poti sa patesti, conform legii ? Apropo, care e legea respectiva ?

Multumesc !
Dupa cite stiu nu exista nici o fapta , el e un client care beneficiaza de servicii ... daca este intr-o casa nu pateste nimic , daca este intr-o masina sau intr-o padure ... pe teritoriu public primeste amenda , articolul nu-l stiu ...
Conform Noului Cod penal prostituția nu mai constituie infracțiune, ci doar contravenție.
Este incriminat traficul de persoane și proxenetismul.
Ca infracțiuni ce pot fi reținute în sarcina unui potențial client al unei prostituate, este actul sexual cu minori, în cazul în care clienta este o persoană minoră și sunt îndeplinite condițiile pentru răspunderea penală.
legally_aid a scris:

Conform Noului Cod penal prostituția nu mai constituie infracțiune, ci doar contravenție.
Este incriminat traficul de persoane și proxenetismul.
Ca infracțiuni ce pot fi reținute în sarcina unui potențial client al unei prostituate, este actul sexual cu minori, în cazul în care clienta este o persoană minoră și sunt îndeplinite condițiile pentru răspunderea penală.

Dar daca o prostituata este obligata sa faca asta dar clientul nu stie de acest lucru, poate fi tras la raspundere clientul in vreun fel ? In fond nu se poate dovedi ca clientul chiar nu stia ca este obligata sau nu, dar daca ar fi obligata de vreo retea de proxeneti, clientul ar putea avea probleme cu legea daca apeleaza la serviciile ei ?

Si inca ceva, daca ea este minora si clientilor le spune ca nu este minora, ca doar nu le arata buletinul, poate clientul sa raspunda in fata legii din moment ce nu stia daca este sau nu minora ?
XmasterX, utilizator
De remarcat ca nu exista pedepse pentru contact sexual cu o victima a proxenetismului, doar proxenetii sunt pedepsiti pentru proxenetism. Insa anumite infractiuni sunt definitive obiectiv, nu subiectiv, adica nu conteaza ce stia si ce nu stia infractorul.
Si inca ceva, daca ea este minora si clientilor le spune ca nu este minora, ca doar nu le arata buletinul, poate clientul sa raspunda in fata legii din moment ce nu stia daca este sau nu minora ?

Clientul s-a putea afla în eroare privind vârsta prostituatei.Astfel ea ar putea să fie dezvoltată fizic și să pară o persoană mai mare de 18 ani, iar clientul să fie în eroare, putând invoca în apărarea sa această eroare.