Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale lmpozit pe constructii retroactiv 5 ani
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

lmpozit pe constructii retroactiv 5 ani

In anul 2010 am construit (extindere parter si etaj 1) fara autorizatie de construire, fiind depistat si amendat de primarie in luna iulie 2010. Ulterior, in anul 2015 (dupa multiple demersuri) am obtinut autorizatie de construire - intrare in legalitate si in luna mai 2016 am facut receptia lucrarii. Mergand la organul fiscal local sa declar constructia, m-am trezit ca mi s-a impus la plata impozit pentru cladire din 2010 pana in prezent si accesorii (penalitati). Cat de legala e aceasta procedura ?
Chiar daca nelegala, constructia exista de atunci iar impozitul trebuie platit. Daca faceati constructia legal, nu plateati impozit de la aceeasi data? Singura diferenta este ca nu v-au obligat s-o demolati pentru ca, intre timp, ati intrat in legalitate.
Conform C.F. o constructie, chiar si neautorizata, este supusa impozitarii daca este realizata structura (peretii) si acoperisul.