Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare auto mai putin ortodoxa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare auto mai putin ortodoxa

Buna ziua,

Vreau sa-i cumpar masina tatalui meu, pentru o vinde mai departe, el nu are timp si nici chef sa se ocupe.

Fac contract de V-C cu el, fara a trece data si nici nu completez la rubrica de instrainare pe talon.

Cand o voi vinde, voi data documentul de V-C si talonul cu data din ziua vanzarii definitive catre clienul final.

Practic masina nu va fi trecuta pe numele meu in Cartea de Identitate.

In momentul vanzarii definitive, tatal meu va trebui sa scoata certificatul fiscal de la Administratia Financiara?

Sau este mai usor/comod de a face un act notarial prin care tatal meu ma indreptateste de a vinde masina, si de a vea drept de semnatura pe contractul de V-C?

Multumesc.
ghetagabi, utilizator
ghetagabi a scris:

Buna ziua,

Vreau sa-i cumpar masina tatalui meu, pentru o vinde mai departe, el nu are timp si nici chef sa se ocupe.

Este mult mai simplu ca proprietarul de drept sa incheie procura notariala in favoarea dv ,
pentru a desfasura demersurile pentru tranzactionare bun mobil
Varianta propusa de dv
Fac contract de V-C cu el, fara a trece data si nici nu completez la rubrica de instrainare pe talon.
,
are impedimentul ca dv nu veti putea prezenta certificat fiscal si nici fisa de radiere ,atat timp cat nu ati inregistrat vehiculul pe rolul dv fiscal
Un raspuns cat se poate de concret. Multumesc frumos, voi face procura notariala cu drepturi depline asupra autoturismului fara data de incheiere. Din ce am citit, ar valabila procura 3 ani.