avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vanzare auto mai putin ortodoxa
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vanzare auto mai putin ortodoxa

Buna ziua,

Vreau sa-i cumpar masina tatalui meu, pentru o vinde mai departe, el nu are timp si nici chef sa se ocupe.

Fac contract de V-C cu el, fara a trece data si nici nu completez la rubrica de instrainare pe talon.

Cand o voi vinde, voi data documentul de V-C si talonul cu data din ziua vanzarii definitive catre clienul final.

Practic masina nu va fi trecuta pe numele meu in Cartea de Identitate.

In momentul vanzarii definitive, tatal meu va trebui sa scoata certificatul fiscal de la Administratia Financiara?

Sau este mai usor/comod de a face un act notarial prin care tatal meu ma indreptateste de a vinde masina, si de a vea drept de semnatura pe contractul de V-C?

Multumesc.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iunie 2016
ghetagabi, utilizator
Cel mai recent răspuns: ghetagabi , utilizator 09:33, 9 Iunie 2016
ghetagabi a scris:

Buna ziua,

Vreau sa-i cumpar masina tatalui meu, pentru o vinde mai departe, el nu are timp si nici chef sa se ocupe.




Este mult mai simplu ca proprietarul de drept sa incheie procura notariala in favoarea dv ,
pentru a desfasura demersurile pentru tranzactionare bun mobil
Varianta propusa de dv
Fac contract de V-C cu el, fara a trece data si nici nu completez la rubrica de instrainare pe talon.
,
are impedimentul ca dv nu veti putea prezenta certificat fiscal si nici fisa de radiere ,atat timp cat nu ati inregistrat vehiculul pe rolul dv fiscal
Un raspuns cat se poate de concret. Multumesc frumos, voi face procura notariala cu drepturi depline asupra autoturismului fara data de incheiere. Din ce am citit, ar valabila procura 3 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare auto in lipsa proprietarului yorkie yorkie Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca se poate in urmatoarea problema Sunt plecat din tara si am lasat masina la vanzare in Romania tatalui meu. Acesta nu ... (vezi toată discuția)
Masina revanduta fara fiscal Andra24 Andra24 Buna , Tatal meu a vandut o masina in 2008 iar cumparatorul nu a declarat masina la fisc , apoi a vandut-o la o alta persoana in 2013 iar recent masina a ... (vezi toată discuția)
Acte auto nicolcris nicolcris problema sta cam asa , X vinde masina lui Y cu contract v c Y vinde si el masina lui Z Z vinde si el maina lui Q Q vrea sa inscrie masina si ia legatura ... (vezi toată discuția)