Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Loc de parcare ocupat in ansamblu rezidential
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Loc de parcare ocupat in ansamblu rezidential

Locuiesc in Cartierul Latin [ansamblu rezidential]... cand am cumparat apartamentul am cumparat si loc de parcare [2000 euro].

Locul de parcare este "desenat pe asfalt" cu vopsea, si scrie numarul apartamentului.

Surpriza, surpriza, cineva si-a abandonat de 5 zile masina pe locul meu. deci nu a parcat o ora, doua, zece... este abandonata de 5 zile.

Am sunat la politia bragadiru [ca apartinem de bragadiru]. raspuns: si eu ce sa fac? este marcat locul? este ingradit si pusa placuta? nu am de ce sa vin. mergeti la dezvoltator.

Dezvoltatorul da din umeri, ca el ce sa faca... daca ne atingem de masina dupa aia intram la caz de vandalism.

CUM imi eliberez eu locul de parcare??? Cu act de vanzare-cumparare, numar cadastral si tot tacamul, nu pot sa fac nimic ????
Buna ziua,
Puteti: luati numarul masinii, solicitati de la politie sa va spuna cine e proprietarul si chemati-l in judecata pentru ca prin sentinta sa se dispuna evacuarea masinii.
Durata estimata un an, cost 1000 lei minim.
Stimate domn, cand exista nesimtire ce puteti face?
Sesizati oficial SPR pentru stationare in loc nepermis
Intrarea in ansamblul rezidential este prevazuta cu bariere, drumurile sunt proprietatea dezvoltatorului?
Daca este in incinta ansamblului atunci dezvoltatorul poate stabili reguli privind parcare si ridicarea vehiculelor parcate aiurea in interiorul proprietatii private.
Daca nu exista restrictii sa se intre in incinta ansamblului chemati politia locala sa il amendeze zi de zi.