Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Impozitare prima cenzor si presedinte.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Impozitare prima cenzor si presedinte.

Buna ziua.Sunt membra a unei asociatii de proprietari. Administartorul si ingrijitorul sunt angajati cu CM. Cenzorul si presedintele nu sunt renumerati.Comitetul a hotarat sa se dea prime de paste pentru presedinte,ingrijitor si cenzor. . Intrebarea este urmatoarea : ce declaratie trebuie completata pentru cei 2 avand in vedere ca ei nu sunt salatiati si ce impozite trebuiesc platite. Multumesc anticipat.
Pai si aceste prime sunt venituri care pentru salariati maresc "brutul" pe statul de plata, deci toate contributiile se vor calcula la acest nou brut - nu este niciun secret.

Pentru presedinte si cenzor se intocmeste de obicei un alt stat de plata (dar nu este obligatoriu) si functie si de unele particularitati, li se calculeaza si retine la sursa toate contributiile ca si la salariati. Daca sunt pensionari, nu li se calculeaza si retin contributiile la fondul de somaj.
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Aveti grija sa completati corect si D112.
Pai asta este problema. Avand in vedere ca presedintele si cenzorul nu sunt renumerati, ei iau prima doar de 2 ori pe an , tot in dec 112 trebuie sa se regaseaca?
Sigur ca da. Cel care intocmeste D112, nu va avea nicio problema sa-i introduca in declaratie de doua ori pe an.
Totusi, pentru a fi total in regula, celor doi sa le intocmiti contracte de mandat, chiar daca nu-i platiti. Alegerea in AG nu este indeajuns bashca ca-i mai stimulati si de doua ori pe an.