Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Plecare in Anglia minor, acte necesare insotitor tert ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Plecare in Anglia minor, acte necesare insotitor tert / imputernicit

Buna ziua! Sunt MINOR!
In vara anului acesta planuiesc sa plec in Mare Britanie pe perioada vacantei, respectiv 1-2 luni. Parinti sunt de acord.
O sa locuiesc in Londra cu un prieten de familie stabilit acolo. El o sa vina in romania timp de 7 zile .Ce acte imi trebuiesc pentru a putea pleca insotit de el?
Cand ma intorc in tara trebuie sa fiu insotit de el? Este timp destul 10 zile pentru intocmirea actelor?
Ce altceva ar fi important de stiut?
IulianTuca, utilizator
E nevoie de:
- declaratie notariala data de ambii parinti prin care isi exprima acordul ca dvs. sa iesiti din tara insotit de X, pe perioada ... pe ruta ... etc. - model aici
[ link extern ]
- persoana cu care iesiti sa aiba extras de cazier judiciar; il obtine de la orice sectie de politie, ar fi bine sa depuna cererea a doua zi dupa ce soseste.

Ajung cu siguranta 10 zile, teoretic in doua zile ar putea fi gata tot. Dupa ce vine, parintii sa faca o copie dupa pasaportul sau cartea lui de identitate si sa mearga la notar, iar el la politie sa depuna cererea pentru extrasul de cazier.

La intoarcere nu mai intreaba nimeni la frontiera de acea declaratie acord, puteti veni singur fara probleme.
Ares-3, moderator