Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... anulare cerere de contestatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

anulare cerere de contestatie

buna ziua
In Oct.2015 am depus o contestatie in anulare la tribunal.In ian 2016 instanta stabileste taxa de timbru pe care am achitat-o si depus.De atunci au curs termene pentru legala constituire a completului.Ieri se da solutia: Anuleaza cererea ca fiind insuficient timbrata.Definitiva. Atata vreme cat tot instantra a stabilit cuantumul taxei cum pot da o asa hotarare si dupa atata vreme?!!! Ce se poate face in asa situatie ?
va multumesc
Declarati cale de atac daca stiti ca ati timbrat exact cat trebuia si dovezile se afla la dosar.

Mergeti mai intai la dosar sa verificati daca se afla la dosar chitantele.
Sa nu existe o problema in aceasta privinta...
Subiect: prescriptie executare?!!

Buna ziua
Rog ajutor si indrumare pentru urmatoarea situatie:
In decembrie 2011 sunt executata silit pentru o creanta de 3385 lei conf sent com
3121,75 creanta si 264 ch.jud.
Executorul infiinteaza poprire salariu dar si executare imobiliara.
Fac contestatie la executare ,instanta admite contestatia apreciind ca exagerata exec imobiliara si anuleaza si proc-verb de onorariu si ch.executare..
In perioada feb-sept 2012 se stinge creanta prin poprire.
In 16/03/2016 primesc din nou poprire pe salariu pentru suma de 1996 din care:1728.2 dif debit si ch judecata de 237.98,in acelasi dosar de executare,urmare aceleeasi sentinte,desi este achitat!!!
Am depus contestatie in termen-25 martie 2016
Ulterior in mai 2016 executorul emite o adresa de indreptare eroare materiala mentionand ca debitul nu este de 1996 ci de 478 lei,eu fiind obligata sa platesc taxa de timbru la val de 1996 lei-resp 143 lei
Pe parcursul procesului,constat ca perimarea nu se mai pune in discutie,creditorul facand staruinta din 6 in 6 luni.
Am insistat prin corespondenta cu executorul sa-mi transmita cum au fost virate sumele ,acelasi lucru am cerut si creditorului.
nici unul nici altul nu-mi raspund,in schimb executorul recunoaste in scris ca din 2011 pana in 2016 nu a mai emis nici un act de poprire.
Creditorul prezinta in instanta o situatie a incasarilor si descopar ca in fisa este operata suma de 1500 lei in 23.05.2016 !!! desi banii au fost virati catre executor in 2012.
Intre timp unitatea a infiintat poprire si a virat si cei 478 lei.
Ei,acum ce e de facut? In ce temei formulez prescriptia si solicit intoarcere executare?
Si ce cale pot alege avand in vedere ca acesti bani 1500 lei- ori executorul nu i-a virat ori creditorul nu a operat- dar eu am platit penalitati pe zi la facturi in sold aproape 4 ani ?