Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Liberare conditionata / achitarea prejudiciului
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Liberare conditionata / achitarea prejudiciului

Am citit cate ceva anul acesta, cum ca doamna Kovesi solicita sa nu se mai acorde liberarea conditionata decat dupa achitarea prejudiciului. Prietenul meu este inchis pentru frauda informatica si are un prejudiciu de 12.000 Euro, datorat Statului Roman, neexistand in dosar parte civila, fiind condamnat dupa vechiul Cod Penal la 5 ani inchisoare. Ar trebui sa se elibereze conditionat in noiembrie anul acesta. El nu are bunuri pe numele sau si nu a putut fi executat din acest motiv. Singurul lucru pe numele sau si a mamei sale a fost un pamant evaluat la 5200 RON, pentru care mama sa l-a actionat in instanta pentru iesire din indiviziune. A obtinut de la mama sa suma de 2600 RON, pe care insa nu i-a predat Fiscului. Fiscul i-a atacat in instanta dar procesul a fost anulat, decizia fiind definitiva. Intrebarea este: se poate sa nu obtina liberarea conditionata din cauza ca nu a achitat prejudiciul (pe care de altfel nu are de unde sa il achite, mai putin cei 2600 RON)? Si a doua intrebare ar fi: acest prejudiciu mai poate fi atacat sau trebuie sa se conformeze cu el? Cum se procedeaza pentru achitarea prejudiciului in caz de angajare? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri
se poate , mai ales ca nu a avut posibilitatea sa-l achite. In cazul angajarii, se va trece la executarea silita- urmarirea veniturilor. Prejudiciul a fost deja stabilit printr-o hotarare, care a intrat in puterea lucrului judecat
Pe legea veche poate ieși condiționat.

Pe legea noua este mai complicat.

Are însă șanse sa iasă condiționat dacă se apară foarte bine și rezulta ca s-a reeducat.
Ok, dar el pe care lege este judecat pentru liberarea conditionata? Dupa Noul Cod sau dupa Vechiul Cod. A fost condamnat dupa Vechiul Cod. Are purtare buna, fara rapoarte si munceste de cand a intrat la inchisoare (2 ani jumate) si a fost pana acum in 3 permisii acasa (24 de ore, 3 zile si 5 zile). Teama mea este legata de acest prejudiciu pe care il are
AndreeaAdam, utilizator
Ar trebui judecat dupa vechiul cod penal daca retin eu bine.
Are sanse din ce ziceti dar trebuie sa se si apere la proces.

Pe noul cod penal se punea problema de prejudiciu dar eu am lamurit-o cand am avut ocazia.
Insa nu cred ca este lamurita in general aceasta problema si instantele pot uita pe ce lege se judeca daca nu inteleg exact anumite lucruri si acest aspect il poate afecta.
Stie el ce stie de se teme...ca detinutii vorbesc intre ei...
AndreeaAdam a scris:

Ok, dar el pe care lege este judecat pentru liberarea conditionata? Dupa Noul Cod sau dupa Vechiul Cod. A fost condamnat dupa Vechiul Cod. Are purtare buna, fara rapoarte si munceste de cand a intrat la inchisoare (2 ani jumate) si a fost pana acum in 3 permisii acasa (24 de ore, 3 zile si 5 zile). Teama mea este legata de acest prejudiciu pe care il are

pe vechiul cod. are sanse sa se admita propunerea/cererea