Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... In cat timp este obligata banca sa raspunda petitiei ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

In cat timp este obligata banca sa raspunda petitiei unui creditor?

Am un credit de refinantare in CHF la Bancpost sin aug 2008. In octombrie 2008 mi s-a marit comisionul de administrare de la 0.45 % la 0.59 %. Am adresat bancii din ianuarie 2009 numerioase petitii in care ceream revenirea la valoare initiala a acestuia, cea stabilita prin contract. In plus am cerut si formula de calcul reala a dobanzii.
As dori sa stiu in cat timp banca este obligata sa raspunda petitiilor mele? Conform carei legi?
In cel mai scurt timp posibil, iar daca nu va raspunde faceti petitie la Protectia Consumatorului si eventual chematii in judecata.
chemare in judecata? in baza carei legi, cei ii poate obliga instanta?