avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Legea nr. 19/2016
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Legea nr. 19/2016



Buna ziua,
Posesorul a doua librete CEC de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme din anul 1991 in valoare de 5000 lei vechi, poate beneficia de prevederile Legii nr. 19/2016 care completeaza OUG 156/2007 ? Am fost la institutiile care sunt trecute in lege si nu am primit nici un raspuns, motivand ca nu au cunostinta de aceasta lege si ca nu au primit nici o notificare in acest sens. Cum este posibil asa ceva cand legea a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 171/07.03.2016. Multumesc !
e de ajuns sa incepeti sa cititi legea si vedeti de la primele randuri ca nu vi se adreseaza.

Se aprobă Ordonanţa Guvernului nr. 19 din 26 august 2014 pentru completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 156/2007 privind despăgubirea persoanelor fizice care au constituit depozite la Casa de Economii şi Consemnaţiuni C.E.C. — S.A. în vederea achiziţionării de autoturisme, adoptată fn temeiul art. 1 pct. I.4 din Legea nr. 119/2014 privind abilitarea Guvernului de a emite ordonanţe şi publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 630 din 28 august 2014, cu următoarele modificări şi completări:


Detalii: [ link extern ]
dvs nu ati constituit depozit pt achizitionarea unei dacii, ci depozit de economii cu dobanda si castiguri in autoturisme, cred ca sesizati diferenta..
Daca va referiti la legea nr. 19 din 4 martie 2016 privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 19/2014 pentru completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 156/2007 privind despăgubirea persoanelor fizice care au constituit depozite la Casa de Economii şi Consemnaţiuni C.E.C. - S.A. în vederea achiziţionării de autoturisme potrivit modificarilor survenite in lege
"Art. 31
(1) În vederea despăgubirii persoanelor fizice prevăzute la art. 13 Ministerul Finanţelor Publice procedează, la solicitarea B.R.D. Groupe Societe Generale - S.A., la emisiuni de titluri de stat în limita unui plafon de 5.000.000 lei.
si
4. După articolul 32 se introduce un nou articol, articolul 33, cu următorul cuprins:
«Art. 33
(1) Pentru deponenţii cărora prin hotărâri judecătoreşti executorii li s-a dispus plata despăgubirilor în baza art. 2 şi 3 şi calculul acestora până la data plăţii, valorile totale ale despăgubirilor se calculează de către B.R.D. Groupe Societe Generale - S.A. conform art. 31 alin. (5).
trebuie sa transferati la BRD sumele de bani de la CEC,urmand ca BRD sa solicite MFP-ului
emiterea de titluri de stat.
Daca nu se rezolva va trebui sa initiati o actiune prin care sa se dispuna plata despagubirilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ramburasari bani dacia lauramb lauramb Buna ziua, este foarte mediatizat faptul ca BRD va despagubii persoanele care au depus bani pt o Dacie..dar dupa 22.dec.89,ce se intampla cu cei care au platit ... (vezi toată discuția)
Cum pot recupera banii din carnetele cec de 5000 lei cu dobândă și câștiguri în autoturisme? Marina44 Marina44 Am doua carnete CEC de 5000 lei cu dobanda si castiguri in autoturisme din 1987 si doua carnete de 2000 lei si 1000 lei din \'93. Cum pot recupera banii? Am ... (vezi toată discuția)
Carnete cec valycalciu valycalciu -am 2 carnete CEC cu valori minime. as vrea sa stiu dupa legea 19/2016,unde ma pot adresa sa pot recupera sau sa intru in posesia acelor sume?? (vezi toată discuția)