Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... redobandire permis auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

redobandire permis auto

Buna ziua.,am primit urmatoarea instiintare de la politie-serviciul rutier; ,,Avand in vedere Sentinta Penala nr.xxx/17.05.2016,definitiva la 31.05.2016 a judecatoriei xxxxx,prin care s-a stabilit o pedeapsa de 1 an si 5 luni inchisoare,cu amanarea aplicarii pedepsei si obligatia de interzicere a dreptului de a conduce pe o perioada de 2 ani de zile,de la data ramanerii definitive a hotararii judecatoresti,va comunicam urmatoarele: -conform art.103alin.1lit.c din O.U.G.195/2002-rmcu, Serviciul Rutier Bacau a stabilit o perioada de suspendare de 90 de zile,cu data de 31.05.2016 si testarea obligatorie cu aplicarea art.106 alin.1 din O.U.G.195/2002-rmcu; -conform art.85 alin.2 din Cod Penal,prin hotararea judecatoreasca susmentionata,instanta a stabilit obligatia de a nu conduce atovehicule pe drumurile publice pentru o perioada de 2 ani de zile,incepand cu data de 31.05.2016. In cazul in care in aceasta perioada ,sunteti depistat conducand un autovehicul pe drumurile publice,fapta dumneavoastra constituie infractiune,potrivit art.335 alin.2 din Codul Penal." Intrebarea mea este ; in ce timp trebuie mers la testare daca este Obligatorie,sau cum trebuie procedat in acest caz ,stiind ca nu am dreptul de a conduce autovehicule pe o perioada de 2ani. MULTUMESC.
art 106 din oug 195/2002

1) Până la expirarea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier şi tramvai trebuie să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă, pentru verificarea cunoaşterii regulilor de circulaţie, după cum urmează:

a)când permisul de conducere i-a fost reţinut pentru conducerea sub influenţa băuturilor alcoolice sau pentru nerespectarea regulilor privind prioritatea de trecere, depăşirea sau trecerea la culoarea roşie a semaforului, dacă prin aceasta s-a produs un accident de circulaţie din care a rezultat avarierea unui vehicul sau alte pagube materiale;

b)când fapta a fost urmărită ca infracţiune contra siguranţei circulaţiei pe drumurile publice, iar procurorul a dispus clasarea ori renunţarea la urmărirea penală sau instanţa a dispus renunţarea la aplicarea pedepsei ori amânarea aplicării pedepsei;

2)Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule, tractoare agricole sau forestiere ori tramvaie se prelungeşte cu 30 de zile, dacă titularul permisului de conducere nu promovează testul de cunoaştere a regulilor de circulaţie, în situaţiile prevăzute la alin. (1) lit. a) şi b), sau nu se prezintă la serviciul poliţiei rutiere pentru susţinerea verificării cunoaşterii regulilor de circulaţie.
asadar sunt obligat sa merg la testare in termenul de 90 zile ;ipotetic... promovam testarea 13/15 ...ce se intampla? I-mi dau permisul si stau cu el in buzunar pana la inplinirea celor 2 ani de interzicere?...ori il conserva politia si il primesc dupa cei 2 ani....
stefan-emil, utilizator