Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... reducere virsta standard de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

reducere virsta standard de pensionare

Va rog sa mi se precizeze daca pentru activitatea desfasurata in sistem militar(cadru militar in activitate/ofiţer) in perioada 01.04.1995-14.01.2013(17 ani 9 luni si 14 zile) si care a fost încadrata in condiţii speciale de munca/stagiu de cotizare in condiţii speciale de munca/activitate realizată în condiţii de muncă speciale si certificata in acest sens potrivit adeverintei emisa de angajator mi se aplica reducerea virstei standard de pensionare prevazuta de art. 55 alin(1) lit b) Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, in conditiile realizarii stagiului complet de cotizare de 35ani si indeplinirii varstei(65 ani -8 si 6 luni=56 ani si 6 luni) pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta.
Solicit acest fapt intrucat intre timp a aparut si Legea nr.223 privind pensiile militare de stat, modificata cu O.UG nr 57/2015 si in acest act normativ la art 21 alin (1) lit b) apare reducerea varstei standard de pensionare prevazuta la art 16 alin (2) din Legea 223/2015.
De asemenea avand in vedere datele prezentate mai jos privind varsta, stagiile de cotizare/vechimea in munca/vehime efectiva/vechimea in serviciu /vechime in munca/stagiu de cotizare în specialitate/stagiu de cotizare în condiţii speciale de muncă/ perioade asimilate stagiului de cotizare, va rog sa-mi precizati daca deschiderea dreptului meu la pensie pentru limita de varsta se va efectua mai intai de catre sistemul pensiilor militare/pensie de serviciu pentru limita de varsta prevazut de Legea nr. 223/2015 privind pensiile militare de stat, modificata si completata cu O.U.G nr . 57/2015 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2016 sau mai intai de sistemul public de pensii prevazut de Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, in speta de Casa Nationala de pensii Publice. In situatia in care precizati ca deschiderea dreptului de pensie se face mai intai de sistemul pensiilor militare/pensie de serviciu pentru limita de varsta conform Legii nr. 223/2015 va rog sa-mi precizati carei institutii trebuie sa ma adresez in sensul celor mentionate, in vederea deschiderii dreptului la pensie de serviciu pentru limita de varsta.
Date privind varsta, stagiul de cotizare/vechime in munca/stagiu de cotizare în specialitate/vechime in serviciu/perioade asimilate

- Sunt născut in 07.02.1967;
- Sunt cadru militar in rezerva/ofiter in rezerva(r)(nu am calitatea de pensionar militar). Am trecut în rezervă la cerere, prin demisie (cf art.85 lit h) din Legea nr.80/1995 privind statutul cadrelor militare)la data trecerii in rezerva - 15.01.2013- nu îndeplineam condiţiile de acordare a unei pensii potrivit prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificările si completările ulterioare
-din 14.01.2013 pana in prezent (mai 2016) activez ca persoana fizica autorizata-PFA, plătind contribuţii de asigurări sociale CAS/ stagiu de cotizare (peste trei ani) la Agenţia Naţională de Administrare Fiscala.
- in perioada 01.04.1995-14.01.2013(17 ani 9 luni si 14 zile) am avut calitatea de cadru militar in activitate/ofiţer in sistemul de ordine publica si siguranta nationala(Ministerul Afacerilor Interne) stagiu de cotizare in specialitate/vechime in serviciu (17 ani 9 luni si 14 zile)
- Activitatea desfasurata (cadru militar in activitate/ofiţer) in perioada 01.04.1995-14.01.2013(17 ani 9 luni si 14 zile) a fost încadrata in condiţii speciale de munca/stagiu de cotizare in condiţii speciale de munca/activitate realizată în condiţii de muncă speciale si certificata in acest potrivit adeverintei emisa de angajator
În perioada 01.06.1993-30.03.1995 (1 an 9 luni) am fost angajat ca personal civil/inspector de specialitate in sistemul de ordine publica si siguranta nationala(Ministerul Afacerilor Interne), activitate in conditii normale de munca normale de munca si am trecut/consemnat in carnetul de munca vechime in munca/stagiu de cotizare (1 an 9 luni)
În perioada 17.09.1986-09.09.1991 am fost angajat la Cooperativa Arta Aplicata, condiţii normale de munca si am trecut/consemnat in carnetul de munca 4 ani 6 luni si 13 zile vechime in munca/stagiu de cotizare;
In perioada 09.09.1991- 04.06.1992 am beneficiat 270 zile(9 luni) de ajutor de somaj conform Legii nr 1/1991 privind protecţia socială a şomerilor şi reintegrarea lor profesională, perioada consemnata in carnetul de munca si care potrivit art .13 din legea mentionata in vigoare la acea data si art. 16 lit a) din Legea nr. 263/2010 aceasta perioada constituie vechime în munca /stagiu de cotizare
În perioada 26.09.1985-30.-06.1986 (9 luni) am îndeplinit serviciul militar ca militar cu termen redus, cf datelor inscrise in livretul militar (perioada asimilata stagiului de cotizare cf art. 17 alin (2) lit a) si art. 49 din Legea nr. 263/2010 si potrivit Legii nr 223/2015);

Va rog din suflet daca primiti vreun raspuns , sa mi-l comunicati si mie , deoarece ma aflu aproximativ in aceeasi situatie , dar nu am primit raspuns concret de nicaieri.

Va multumesc.