Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune/Mosteniri - Ridicare suma de bani din banca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune/Mosteniri - Ridicare suma de bani din banca de un singur mostenitor

Buna ziua!

Pentru a ridica suma de bani din banca ramasa de pe urma cuiva, trebuie sa se prezinte cu certificatul de mostenitor la banca toti mostenitorii impreuna?
Poate merge si fiecare mostenitor separat?

Va multumesc!
ContSters292683, utilizator
Intrebati la banca. De obicei va trebuie procura auyentica, altele vor partaj...
Va multumesc pentru raspuns! :)
Puteti merge separat daca fiecare mostenitor are propriul certificat mostenitor cu cotele stabilite prin certificat mostenitor si sa ridice banii conform cotelor stabilite prin certificat.