Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Informare privind stadiul urmăririi penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Informare privind stadiul urmăririi penale

Bună seara,

Conform art. 81 alin. (1) lit. d) din C. proc. pen, "dreptul de a fi informată, INTR-UN TERMEN REZONABIL, cu privire la stadiul urmăririi penale, la cererea sa expresă, cu condiţia de a indica o adresă pe teritoriul României, o adresă de poştă electronică sau mesagerie electronică, la care aceste informaţii să îi fie comunicate"

Prin termen rezonabil, ce perioadă de timp se înţelege? Până în 15 -20 dezile?

O seară minunata!
Termenul rezonabil e o noțiune relativa.

Mai bine mergeți sa studiați dosarul ca primiți mai repede răspuns asa.

Eu merg la dosar.
Am solicitat si sa consult actele dosarului si deocamdata nu am primit aprobarea cererii. Procurorul imi spune sa astept ca se efectueaza cercetari, iar politia judiciara spune ca a transmis dosarul la Parchet si trebuie data solutie.

Pot face o noua solicitare prividn comunicarea stadiului urmaririi penal? Adica am facut o cerere in decembrie 2015 si una la inceputul lui iunie, 2016 si n-am primit raspuns deocamdata.

Multumesc de raspuns!
Puteți face o noua cerere.

Dacă fac cercetări depinde și de specificul cercetărilor și pot avea dreptate sa va tina în așteptare.
~ Conținut șters la cerere ~