Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

va salut
sunt nascut in septembrie 1966 avand urmatoarea activitate desfasurata
-2 ani stagiu militar (cod 01)
-5 ani 11 luni 14 zile lucrati in grupa a 2-a (procent 90%)
-21 ani 7 luni 5 zile lucrati in grupa 1-a (procent 100%)
doresc sa stiu in ce an ma pot pensiona
va multumesc anticipat
In afara de anii lucrati in gr. I si a II-a de munca nu mai aveti si alti ani lucrati?
din data de 1-10-2015 si pana in prezent sunt in somaj beneficiind de somaj si salarii de completare urmand ca din 1-10-2016 sa beneficiez numai de salariile de completare pana pe data de 30-09-2017(1 an) perioada in care beneficiez de toate drepturile(cotizare la pensie asigurare de sanatate etc)
Limita de varsta la 53 de ani si 6 luni.
Atentie:
Grupele I si II au fost pana la 31/04/2001
va multumesc
deci se cumuleaza cei 5 ani 11luni si 14 zile grupa a 2a(conditii deosebite 90% ) cu cele 7luni si5zile lucrati in gr1(conditii speciale 100%).pentru a cumula un an intreg.
Da.