Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... conditii acordare plata chirie in MAPN
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

conditii acordare plata chirie in MAPN

sunt salariat in MAPN, pana cum am beneficiez de plata chiriei, numai ca apartamentul urmeaza a fi vandut unui cumnat,(care este de acord sa-l inchirize in continuare) este vreo problema, in decontarea chiriei, daca as sta in chirie in apartametul lui?
Este vorba despre o altă garnizoană/localitate decât cea în care îşi aveti domiciliul sau despre garnizoana/localitatea în care îşi aveti domiciliul ?
Nu este vorba desprea altă garnizoană, este vorba despre acelasi oraş.
Cadrul militar în activitate numit în prima funcţie sau mutat în interesul serviciului în garnizoana/localitatea în care îşi are domiciliul beneficiază de compensaţia lunară pentru chirie dacă îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
a) nu deţine locuinţă proprietate personală nici el şi nici soţia/soţul în garnizoana/localitatea de domiciliu;
b) nu i se asigură de către Ministerul Apărării spaţiu de locuit corespunzător, pentru el şi, după caz, pentru el şi pentru membrii familiei;
b^1) soţul/soţia încadrat/încadrată în altă autoritate sau instituţie publică nu beneficiază de spaţiu de locuit asigurat de aceasta în aceeaşi garnizoană/localitate sau de compensaţie pentru chirie/decontarea chiriei pentru locuinţă închiriată în aceeaşi garnizoană/localitate;
c) nu are atribuită prin contract de închiriere cu plata subvenţionată a chiriei, nici el nici soţul/soţia, o locuinţă din fondul locativ de stat în garnizoana/localitatea de domiciliu;
d) prezintă un contract de închiriere a unui spaţiu de locuit încheiat în nume propriu sau în numele soţului/soţiei, altul decât cel prevăzut la lit. c) şi dovada înregistrării acestuia la organele fiscale. Nu se acordă compensaţia lunară pentru chirie în situaţia în care contractul de închiriere a fost încheiat cu copiii/părinţii cadrului militar în activitate ori ai soţului/soţiei acesteia/acestuia;
e) locuinţa închiriată să fie astfel situată încât să îi permită îndeplinirea atribuţiilor de serviciu. Aprecierea îndeplinirii acestei condiţii se face de către comisia prevăzută la art. 1 alin. (4), iar pentru comandant aprecierea se face de către comisia stabilită la eşalonul imediat superior; f) rezultatele anchetei sociale justifică acordarea dreptului de a beneficia de compensaţia lunară pentru chirie.
(art.3 din HG 1867/2005)

In speta, puteti beneficia de compensatia lunatra pentru chirie daca contractul de inchiriere inregistrat la organele fiscale este incheiat cu cumnatul dvs.