Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata

- M, nascut in mai 1963
- vechime neintrerupta pe cartea de munca din aug. 1981 (35 ani peste cateva zile)
- aceasta perioada include si perioadele de:
- armata - 1 an si 6 luni (sep.1981 - mar.1983)
- somaj - 1 an si 2 luni (ian.2009 - mar.2010)
- in aceasta perioada, beneficiaza de incadrare in grupa de munca:
- gr. 1 - 14 ani si 4 luni
- gr. 2 - 3 ani si 3 luni

Cand se poate pensiona anticipat si ~ care este ~ % penalizare cf L142 ?

merci anticipat de raspuns,
gaby
1. Pentru un barbat nascut in mai 1963 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Perioada de stagiu militar obligatoriu este asimilata stagiului de cotizare la pensie si se are in vedere numai la pensia pentru limita de varsta.
- Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie contributia fiind platita de Agentia de Somaj de la buget.

3. Pentru cei 14 ani si 4 luni lucrati in gr. I de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 7 ani (65 - 7 = 58 de ani).
- se adauga la stagiul de cotizare 7 ani (33/6 + 7/0 = 40 de ani si 6 luni).

4. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta la 58 de ani, in mai 2021.

5. Pensia anticipata (anticipata partiala) se poate solicita la varsta de 60 de ani dar la dvs. nu mai este cazul deoarece la acea varsta sunteti deja pensionat pentru limita de varsta.
va multumesc pt raspunsul prompt
Pentru un barbat nascut in l.mai 1956, cu stagiu in gr.1 de 8 ani, deci se poate pensiona pt. limita de varsta la 61 ani, va rog sa imi spuneti daca e posibil sa solicite pensia anticipata acum. Mentionez ca are vechimea totala de 32 ani + Sporul de grupa 4 ani+ armata 6 luni+ facultatea 5ani(asimilat). Multumesc.
Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare) trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani, fara perioadele asimilate (armata + facultatea la zi).