Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la concediul medical pe perioada a 12 luni
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la concediul medical pe perioada a 12 luni

Buna seara,

Ma intereseaza de cate zile de concediu medical pot beneficia in cursul a 12 luni calendaristice pentru o boala de grupa 001, respective TULBURARI ANXIOASE MIXTE.
Iau tratament si acum, am atacaru de panica si mi-e greu sa ma adaptez in colectiv.

Pana in present am beneficiat de urmatoarele zile de concediu medical

- 26 zile CM de la medicul de familie;
- 14 zile de spitalizare la Spitalul Titan
- 7 zile de concediu medical acordate de Spital la externare
si
in jur de 25 de zile de concediu medical dat de un medic de specialitate de la Spitalul Clinic Colentina (ambulatoriu).

In cazul expus va rog sa-mio spuneti de cate zile de concediu medical pot beneficia.

Multumesc!
In cf cu prevederile art 13 din OUG158/2005 al(1) sial(2)

Art. 13.

(1) Durata de acordare a concediului şi a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă, pentru fiecare tip de afecţiune, este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotit din prima zi de îmbolnăvire.

(2) Începând cu a 90-a zi concediul se poate prelungi până la 183 de zile, cu avizul medicului expert al asigurărilor sociale.

Dupa datele prezentate de catre dvs ati beneficiat pana in prezent de 72 de zile de cm,deci veti mai putea beneficia de inca 17 zile(89-72)de concediu fara avizul medicului expert.
Daca afectiunea persista, incepand din cea de-a 90 zi ,pana la 183 zile cm se acorda doar cu aviz!