Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Evidenta zilieri
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Evidenta zilieri

BUNA ZIUA,
SUNTEM O FIRMA DE CONSTRUCTII CIVILE,SI DORIM SA STIM CUM PROCEDAM CAND ANGAJAM ZILIERI,CE TAXE SE PLATESC SI CE FORME LEGALE TREBUIE SA INTOCMIM.DE UNDE SE ACHIZITIONEAZA JURNALUL PENTRU ZILIERI SI DACA ACESTA SE EVIDENTIAZA ELECTRONIC.
MULTUMESC,
In constructii nu se pot angaja zilieri .

Art.13 din Legea 52/2011 la primul alineat faptul că munca necalificată cu caracter ocazional se poate presta în următoarele domenii prevăzute în Clasificarea activităților din economia națională, actualizată:

a) agricultură, vânătoare și servicii anexe – diviziunea 01;

b) silvicultură, cu excepția exploatări forestiere-diviziunea 02;

c) pescuit și acvacultura – diviziunea 03;

d) colectarea, tratarea și eliminarea deșeurilor nepericuloase – clasa 3821 și clasa 3811;

e) recuperarea materialelor – grupa 383;

f) comerț cu ridicata al produselor agricole brute și al animalelor vii – grupa 462;

g) activități de organizare a expozițiilor, târgurilor și congreselor-grupa 823;
Noul Cod de procedura civila. Comentat si adnotat. Volumul I

h) publicitate – grupa 731;

i) activități de interpretare artistică – spectacole – clasa 9001, activități-suport pentru interpretarea artistică – spectacole – clasa 9002 și activități de gestionare a sălilor de spectacole – clasa 9004;

j) activități de cercetare-dezvoltare în biotehnologie – clasa 7211, activități de cercetare-dezvoltare în alte științe naturale și inginerie – clasa 7219;

k) activități de cercetare-dezvoltare în științe sociale și umaniste – clasa 7220 (săpături arheologice);

l) activități de întreținere peisagistică – plantarea, îngrijirea și întreținerea de parcuri și grădini, cu excepția facilității de locuit particulare – clasa 8130;

m) creșterea materialului săditor – creșterea plantelor ornamentale, inclusiv gazon pentru transplantare, operațiuni de îngrijire/curățare a pomilor, activități ale pepinierelor, cu excepția celor pentru arbori de pădure – clasa 0130;

n) activități ale grădinilor zoologice, botanice și ale rezervațiilor naturale – clasa 9140;

o) creșterea și reproducția animalelor semidomesticite și a altor animale – clasa 0149;

p) hoteluri și alte facilități de cazare – diviziunea 55; facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată – clasa 5520 – tabere de copii (organizate de Ministerul Tineretului și Sportului, direct sau prin unitățile din subordinea acestuia);

q) facilități de cazare pentru vacanțe și perioade de scurtă durată – clasa 5520 – cabane;

r) activități ale bazelor sportive – clasa 9311;

s) activități ale cluburilor sportive – clasa 9312;

ș) activități de alimentație (catering) pentru evenimente – diviziunea 5621.

Conform alineatului următor, activitățile de manipulare mărfuri și activitățile de curățenie și întreținere se prestează numai în domeniile de activitate prevăzute la alin. (1).