Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Autentificare notariala alipire parcele teren.
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Autentificare notariala alipire parcele teren.

Buna ziua,
Am achizitionat vreo 6 parcele de teren in Jud. Covasna si sunt in proces de alipire (parcelele sunt alaturate). Am facut toate documentele cu ajutorul unei firme din domeniu si urmeaza sa merg la notariat pentru autentificarea alipirii.
Intrebarea este: Pot merge la orice notar public sau sunt obligat sa merg la notarul din zona respectiva?
Eu locuiesc in Bucuresti si mi-ar fi peste mana sa bat vreo 500 km dus intors doar pentru asta, daca s-ar putea face si la un birou notarial de aici.
Totusi, am sunat la vreo 3 birouri notariale si toti mi-au spus ca ei nu pot autentifica alipirea ci trebuie sa merg la un notariat din zona respectiva...
puteti merge la orice notar public de pe teritoriul Romaniei.
Actul de alipire este actul prin care mai multe proprietăţi ce au proprietari comuni sunt alipite, rezultând un singur lot.
Operatiunea de alipire are doar caracter material şi nu implică niciun transfer de proprietate, astfel pentru această operaţiune părţile nu datorează statului impozit pe transferul proprietăţii.
Pentru alipirea unei proprietati trebuie urmati urmatorii pasi:
- întocmirea documentaţiei cadastrale de către un topograf autorizat OCPI pentru imobilul care rezultă în urma alipirii
- încheierea unui act notarial de alipire la notarul public.
-Imobilul rezultat ca urmare a alipirii se va transcrie în carte funciara noua, cu menţionarea noului număr cadastral, iar cărţile funciare vechi se vor închide, fără a se mai putea redeschide pentru alte înscrieri.
Aceste operatiuni trebuie facute la OCPI pe raza caruia se afla terenul.
Avand in vedere ca sunt sase loturi , aveti nevoie de certifcat de urbaniscm si acesta se obtile numai de la locul unde sunt terenurile, extrasele de carte funciara individuale ,apoi notarea imobilului rezultat in cf nou se face la OCPI pe raza caruia se afla terenul .
Deci este cel mai indicat sa faceti deplasarea personal si sa incheiati operatiunea la un notar din zona.

@ APTR nu e prima data cand fie raspunceti offtopic, fie eronat. Extrasele de CF se ot obtine de ORICE NOTAR PUBLIC DE PE TERITORIUL ROMANIEI,LA FEL SI INTABULAREA SE FACE DE CATRE ORICE NOTAR PUBLIC.
Multumesc pentru raspunsuri.
Asa stiam si eu, ar putea autentifica alipirea orice BNP, dar in acelasi timp, niciun BNP din Bucuresti pe care l-am contactat nu e dispus sa faca asta...
Mai incerc.

Multumesc,