avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat student cu salariu minim pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat student cu salariu minim pe economie

Buna ziua.

Caz concret: doresc sa angajez cu contract de munca si salariu minim pe economie bona mea, eu fiind o mama care dispune momentan de indemnizatia de crestere copil acesta fiind singurul meu venit. Am cateva intrebari:

- este posibila angajarea unei persoane cu contract de munca de catre o persoana fizica?

- exista facilitati pentru angajarea studentilor in sensul reducerilor la plata contributiilor sau daca acestea se mai platesc defel de catre angajator pana la terminarea studiilor?

- care ar fi costurile totale in 2016 pentru un angajat student cu salariu minim pe economie in acest caz?


Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Marți, 26 Iulie 2016
simplysurprising, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:01, 27 Iulie 2016
1. Potrivit art.14 alin.1C.mun., prin angajator se înţelege persoana fizică sau juridică ce poate, potrivit legii, să angajeze forţă de muncă pe bază de contract individual de muncă.

Asadar, o persoana fizica poate avea calitatea de angajator.

2. Nu exista facilitati in sensul mentionat de dvs.

3. Calculator salariu - 1250 lei (angajatorul cheltuieste 1538 lei pentru un salariu brut de 1250 lei/luna )
[ link extern ]
Multumesc pt raspuns! Ati putea sa imi spuneti totusi care ar fi calculul pentru jumatate de norma?
Durata timp de munca = 4 ore/zi

Salariul minim = 625 lei brut/luna

Calculator salariu :
- daca este functie de baza
[ link extern ]

- daca nu este functie de baza
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contracte de munca ella1976 ella1976 Buna seara cati bani plateste un angajator pentru un contract de munca la 4 ore pe an sau luna???MULTUMESC. (vezi toată discuția)
Refuz de a semna actul aditional cim gluten gluten Un angajat daca refuza sa semneze actul aditional la CIM , salarul fiind modificat conform H.G.R. nr. 871/2013, incepand cu luna iulie 2014 de la 850 lei la ... (vezi toată discuția)
Salariu minim vasilizaitev vasilizaitev Buna ziua. Am avut o discutie cu mai multe persoane pe tema ``Salariu minim in Romania`` , va intreb si pe voi, X-ulescu muncitor necalificat are salariu ... (vezi toată discuția)