Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Erori fiscale datorate unui CNP gresit
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Erori fiscale datorate unui CNP gresit

Buna ziua ! Situatia cu care ma confrunt dateaza din 2004 cand am primit o instiintare de la Taxe si Impozite ca as avea o datorie restanta destul de frumusica. Am stat pe usile lor mai mult de un an, stiind ca nu am nici o datorie iar intr-un tarziu, cu mare greutate am aflat de la ei ca am datorii care vin pe CNPul meu de la un loc de munca.Le-am aratat fisa fiscala din anul 2001 dar ei insistau ca poate am avut un al doilea loc de munca. Tot de la ei aflu ca acel al doilea presupus loc de munca era Bank Post, ba mai mult reusesc sa aflu ca la acel Bank Post cu acelasi CNP lucreaza o anume doamna x, dar totusi datoria a venit dupa CNP la sectorul meu. Am fost la Bank Post, din birou in birou si am reusit sa aflu ca respectiva doamna x a lucrat o perioada la ei, si mi-au dat nr.de telefon, Am vorbit cu doamna si am rugat-o sa-si puna documentele in ordine la Taxe si Impozite si sa-si plateasca datoriile. Mi-a spus ca intr-adevar, a avut CNP gresit pe buletin dar apoi politia a remediat greseala iar in rest nu o intereseaza problema mea. In momentul in care am fost instiintata ca incep procedurile de executare silita, le-am spus pentru ultima oara ca pot trimite executorii pentru ca nu vor putea sa ma execute atata timp cat in buletin eu am alt nume. De atunci nu am mai primit nimic pana de curand cand mi-am depus dosarul de pensionare pentru limita de varsta cu minimum de cotizare. Dupa aproape 7 luni, la cererea mea, mi s-a comunicat ca dosarul este respins motivand ca nu am minimum de cotizare, pentru ca nu s-a luat in calcul anumite perioade intre 2001-2004 deoarece exista niste neconcordante. Am fost la Casa de Pensii, am scos adeverinta de cotizare intre anii respectivi si apareau intr-adevar discontinuitati la contributiile lunare catre buget. I-am explicat domnului ca ceva nu este in regula ca la acelasi loc de munca sa apara 2 luni cotizate apoi trei necotizate in decursul aceluiasi an, si la urmatorul loc de munca la fel. Domnul a verificat pe un alt site si apaream in regula cu plata catre buget dar cand schimba pe siteul care-mi scotea adeverinta apareau golurile. Sa dus in Birou si s-a interesat si mi-a comunicat ca lunile care imi lipseau mie ca si contributie apareau la o anume doamna x cu acelasi CNP ca mine. Deci dupa atatia ani nu am scapat de respectiva iar ea , nu stiu cum, a beneficiat necuvenit de banii pe care ii varsa angajatorul meu. Stiu ca prima si cea mai grava greseala a fost a Politiei dar apoi nu reusesc sa mai inteleg cine e de vina si cine poate revizui aceasta situatie incurcata deoarece eu doresc, ca acei bani sa se intoarca la contributiile mele asa cum e normal. Sa nu -mi pot obtine pensia din cauza greselilor si incompetentei ale unor angajati ai unor Institutii, si sa fiu obligata ca de acum incolo sa fac contract si sa cotizez inca vreo 2 ani, nu este corect, dar nimeni nu stie sa ma indrume, unde sa merg, la ce usi sa bat, cum si cine este competent sa rezolve o situatie de acest gen. Va rog, daca se poate, macar o idee daca nu o solutie. Va multumesc
E totusi o situatie care se intampla in Romania, se incalca legislatia, si absolut nimeni nu poate da o solutie?? Nu are nimeni idee care ar fi Institutia competenta sa remedieze greseala grosolana care s-a facut?