Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL-D- persoanele care au lucrat pe baza de contract ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL-D- persoanele care au lucrat pe baza de contract in strainatate pot infiinta un SRL D?

Buna ziua,
Am citit cateva dintre articolele si postarile de pe acest website in legatura cu infiintarea unui SRL-D si am inteles ca unul dintre documentele ce trebuie incarcate pe siteul [ link extern ] :

**Documentul care să ateste că Asociatul/administratorul SRL-D a avut calitatea de şomer sau absolvent în anul precedent şi/sau anul curent înregistrării SRL-D la Registrul Comerţului. Se vor lua în considerare doar absolvenţii de învăţământ secundar sau terţiar, precum şi şomerii înregistraţi la ANOFM.

Doar absolventii si somerii pot infiinta SRL-D? Mentionez ca eu am lucrat in strainatate pana acum ( nu in Europa). Si daca o persoana are un job full time in Romania nu poate infiinta un SRL-D, nu poate beneficia de finantare?
SRL-D poate fi infiintata de orice persoana ce nu a mai detinut calitatea de asociat sau administrator intr-o alta societate. Limita de varsta nu mai exista. Faptul ca ati lucrat sau sunteti somer nu are relevanta. Puteti fi angajat oriunde si va puteti infiinta un SRL / SRL-D - atata timp cat respectati prevederile legale.
Company Advising, utilizator
Puteti.
Potrivit Ordonanţei de Urgenţă nr. 6/2011, o SRL-D poate fi înfiinţată de întreprinzătorii cu capacitate deplină de exerciţiu, care înfiinţează pentru prima dată o firmă şi care nu au mai deţinut anterior calitatea de asociat sau administrator într-o altă companie, indiferent de vârsta acestora.
Va rog sa cititi de pe net textul ordonantei si comentariul de la adresa www.avocatnet.ro/content/art...