Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical pierdut
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical pierdut

Buna ziua,
ce pot face in situatia in care societatea unde lucrez mi-a pierdut concediul medical initial pe cod 08?
Multumesc.
~ Conținut șters la cerere ~
Ba da, am o copie; cine imi poate reface concediul? medicul ce l-a emis?
Solicitati medicului emitent sa va elibereze un duplicat al certificatului medical.

Ordinul 233/2006 pentru aprobarea modelului unic al certificatului de concediu medical si a instructiunilor privind utilizarea si modul de completare a certificatelor de concediu medical pe baza carora se acorda indemnizatii asiguratilor din sistemul asigurarilor sociale de sanatate

ART. 10
(1) În caz de pierdere a certificatului de concediu medical, medicii pot elibera un duplicat la cererea plãtitorului sau a asiguratului, menţionându-se distinct "DUPLICAT".
(2) În cazul în care angajatorul respinge la platã un certificat de concediu medical datoritã completãrii greşite constatate de cãtre medicul de întreprindere, medicul care a eliberat certificatul de concediu medical poate efectua modificãri pe formularul eliberat, confirmate prin semnãturã şi parafã, sau poate elibera un duplicat în care menţioneazã, la data acordãrii, data când a efectuat modificarea, specificând "DUPLICAT" şi ataşând certificatul de concediu medical anulat la exemplarul 3 al noului formular.

Va multumesc frumos!