Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Diferente fond intre carte funciara si realitate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Diferente fond intre carte funciara si realitate

Buna ziua,

Vreau sa achizitionez o casa in Bucuresti.
Proiectul a fost unul de consolidare, iar pe cartea funciara apare in prezent Parter+Pod.
Fizic, casa dispune de Parter + Pod, pod care a fost impartit(pe orizontala) in doua bucati. Partea inferioara a fost transformata in spatiu locuibil, cu inaltimea de 2.30 m(max) cu doua camere, o baie si un hol, peretii fiind drepti peste tot.
Partea superioara a ramas ca spatiu de depozitare, inaltimea fiiind de 1.65 (aprox) in cel mai inalt punct al incaperii.
Banca cere autorizatie de constructie pentru etajul 1, dar inteleg ca acesta nu este considerat ca etaj, deoarece inaltimea este 2.30, deci ar fi un pod locubil.
Mentionez ca in CF, suprafata construita la sol este de 44 mp, iar suprafata defasurata este de 81 mp.
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Multumesc!
sa le luam pe rand-
1. daca exista autorizatie de constructie sau nu era nevoie de ea (art 11 din legea 50/1991), atunci trebuie sa faceti inscrierea- rectificarea in cartea funciara
2. daca nu 1, atunci trebuie sa faceti o actiune in instanta prin care sa se constate accesiunea imobiliară, mai apoi, in baza hotararii, rectificarea in cartea funciara.

[ link extern ]
Marian Bucur, Avocat
Inscrierea- modificarea in CF ar trebui sa fie de ajuns si pentru banca. Daca nu s-a modificat structura, incercati o actualizare a starii imobilului in CF- art 119
[ link extern ]