Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Impozitare tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Impozitare tichete cadou

Buna ziua,
Cu ocazia zilei de 20 iulie - societatea noastra sarbatoreste ziua patronului spiritual, ocazie cu care a acordat salariatilor tichete cadou in valoare de 150 de lei.
La primirea fluturasului pe luna iulie am constatat ca aceasta suma a fost impozitata.
Intrebarea mea este daca este corecta aceasta impozitare?
Multumesc
Potrivit art 76, alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, "Cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori salariaților, cât și cele oferite în beneficiul copiilor minori ai acestora, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului și a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile, inclusiv tichetele cadou, oferite salariatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai sus, nu depășește 150 lei."
S-a impozitat corect intrucat ocazia cu care s-au acordat tichetele cadou nu este nici una dintre cele enumerate in lege, adica Paste, Craciun, 1 iunie sau 8 martie.
Daca tichetele cadou, au fost acordate cu ocazia unei sarbatori importante (similare cu Pastele, Craciunul- la ordodoxi) a unui cult religios recunoscut de Ministerul Cultelor, aceste tichete nu trebuiau impozitate.
Bratescu Madalina Elena, Contabil