Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia- Concediu medical in perioada preavizului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia- Concediu medical in perioada preavizului

Buna seara,

Am si eu intrebare daca ma puteti ajuta, va rog. Sunt in concediu medical (pana in 20 august) si doresc sa mi depun demisia maine cu preaviz, zilele de concediu medical se calculeaza ca si zile in care stau in preaviz? Sau zilele de preaviz se calculeaza de la data la care reincep munca?

Va multumesc,
Roxana Honcu
Concediu medical suspenda perioada de preaviz. Astfel, preavizul va incepe sa curga de la data revenirii din concediu medical.

Art.81 C.mun.
.....
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
.....

Art.50 C.mun.
Contractul individual de munca se suspenda de drept in urmatoarele situatii:
....
b) concediu pentru incapacitate temporara de munca;
....