avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Profit versus registrul de casa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Profit versus registrul de casa

Buna ziua, va rog frumos, as vrea sa inteleg daca este normal ca la un magazin alimentar de sezon unde singurele venturi provin din incasarile zilnice - Z - este posibil ca dupa 3 luni de activitate profitul sa fie de 4 ori mai mare decat casa (suma inregistrata in registrul de casa). Registrul de casa stiu sa-l completez, dar nu am inteles cum se calculeaza profitul si nu-mi dau seama cum este posibil ca acesta sa fie atat de mare raportat la banii din casa.
Va multumesc, toate cele bune.
Cel mai recent răspuns: Bratescu Madalina Elena , Contabil 00:20, 19 August 2016
Haideti sa ii spunem venit care se preia din totalul rapoartelor z scoase zilnic de la casa de marcat si pe care trebuie sa le treceti identic si in registrul de casa.
Ca sa ajungeti la profit, din venit scadeti cheltuielile.
Da, aveti dreptate ca ceva e gresit acolo. Sa nu fie o greseala in balanta. Sau poate mai aveti si alte veenituri!
Trebuie facuta diferenta intre venit vs incasare si cheltuiala vs plata.
EX. intr-o luna
- totalul vanzare 100 lei
-total incasare 100lei
- total cheltuieli cf facturi achizitie 60 lei
-incasari 100lei
-avansuri trezorerie 80lei
- plati furnizori 20 lei
Avem:
Sold final registru casa 100-80-20=0
Sold cont profit si pierdere 121- profit brut 100-60=40
Din cele prezentate reiese ca este posibil ca profitul poate fi mai mare de 4 ori decat registrul de casa
Ultima modificare: Vineri, 19 August 2016
Bratescu Madalina Elena, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registru de casa completare ENE.GEORGIANA84 ENE.GEORGIANA84 CUM SE COMPLETEAZA UN REGISTRU DE CASA? POT BAGA CHELTUIELI PE FIRMA AVAND IN VEDERE CA AM INTREPRINDERE FAMILIALA NEPLATITOR DE TVA? (vezi toată discuția)
De reportat fionut fionut Buna ziua, va rog o lamurire,in registrul incasari,am inteles ca se completeaza cronologic fara a lasa spatii liber.deci zi dupa zi dar in josul paginii am ... (vezi toată discuția)
Evidenta contabila pfa Viorel8891 Viorel8891 Buna ziua,activez ca Persoana Fizica Autorizata si as dori sa aflu ce evidenta contabila sunt obligat sa am daca obtin venituri din activitati comerciale in ... (vezi toată discuția)