Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Păstrare acte PFA după radiere?
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Păstrare acte PFA după radiere?

Am întrebat la ANAF cum pot scăpa de actele de la PFA și mi-au răspuns cu Legea 135/2007. Ideea ar fi că mă deranjează prin casă și aș vrea o modalitate de a scapă de dosarele PFA-ului (el fiind deja radiat de vreun an). Aș cere și control și să le pot arunca după, dar n-am văzut să existe opțiunea asta.

Pe de altă parte, am văzut că este contravenție, dacă nu le mai ai, așa că le-aș scana să le pot prezenta la control, iar dacă vor originalele, atunci pot primi bucuros amenda respectivă și am încheiat discuțiile.

Există alte metode de a nu păstra actele sau a le arhiva într-un mod legal încât să nu ținem dosarele în format fizic?
Din ce știu eu, după 1 an, pot fi predate la arhivele naționale.
Interesează-te acolo, succes !!!