avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... rezervisti voluntari armata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

rezervisti voluntari armata

angajatii pot deveni rezervisti voulntari in armata?

daca da,cum li se motveaza absenta de la serviciu in timpul misiunilor,antrenamentelor,etc?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:13, 27 August 2016
Incepand cu 01.01.2017, potrivit Legii 270/2015 :
Art. 12
(1) Cetatenii romani care urmeaza sa devina rezervisti voluntari trebuie sa indeplineasca, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) sa indeplineasca criteriile generale si specifice de recrutare si selectie a rezervistilor voluntari, potrivit baremelor corespunzatoare categoriei de personal din care fac parte;
b) sa nu fi fost condamnati penal printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, cu exceptia situatiei in care cei condamnati au fost reabilitati sau amnistiati;
c) sa nu faca parte din organizatii interzise de legislatia romana si sa nu fie membri ai unor organizatii incompatibile cu regulile, activitatile si atributiile specifice profesiei militare;
d) sa nu apartina unor culte, asociatii religioase sau grupari religioase care, potrivit legii, contravin normelor de pastrare a ordinii publice, precum si celor care incalca bunele moravuri sau afecteaza desfasurarea profesiei militare;
e) sa cunoasca limba romana, scris si vorbit;
f) sa aiba varsta cuprinsa intre 18 si 55 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce condiții trebuie să îndeplinești în cazul în care dorești ... Ileana Cos Ileana Cos Ce condiții trebuie să îndeplinești în cazul în care dorești să devii rezervist voluntar? (vezi toată discuția)
Ma pot angaja la mapn daca am cazier judiciar? antonov_aurelian antonov_aurelian am primit 8 luni cu suspendare si 2 ani de incercare pentru conducere fara permis in 2013 cand am posibilitatea sa pot intra in armata?? (vezi toată discuția)
Angajare dumitrachecosty dumitrachecosty salut.am 32 de ani am diploma de 10 clase vreau sa stiu daca ma pot angaja in cadrul armatei ,mapn,si am facut armata la jandarmi astept un rsp ,va multumesc (vezi toată discuția)