Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu medical

Buna ziua,
Pentru luna august am un salariat cu 2 certificate de concediu medical, si anume:
a). 02-05 august, initial, cod ind. 01, cod diag. 653
b). 08-12 august, initial, cod ind. 01, cod diag. 651
13-31 august initial, cod ind 01, cod diag. 651

As vrea sa stiu daca este corect sa acalculez in felul urmator:
- din primul certificat sunt 4 zile cu cod ,,initial,, pe care le suporta firma
- din al II-lea certificat medical , calculez primele 5 zile ca fiind suportate de firma si restul zilelor suportate de casa de sanatate.
Este corect?

Certificat 1 - 02-05.08.2016 - initial - 4 zile suportate de angajator
Certificat 2 - 08-12.08.2016 - initial - 5 zile suportate de angajator
Certificat 3 - 13-31.08.2016 - in continuare - 12 zile suportate din FNUASS

Al treilea certificat nu poate fi initial, intrucat are acelasi cod de diagnostic ca al doilea si este in continuare calendaristic.

Normele de aplicare a OUG nr. 158/2005:

ART. 36
Pentru plata indemnizaţiilor pentru incapacitate temporară de muncă, aferente concediilor medicale acordate cu întrerupere între ele, acestea se iau în considerare separat, durata lor nu se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.

ART. 37
(1) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două sau mai multe concedii medicale pentru afecţiuni diferite, fără întrerupere între ele, indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă se calculează şi se plăteşte separat, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005.
(2) În situaţia în care unui asigurat i se acordă două sau mai multe concedii medicale pentru aceeaşi afecţiune, fără întrerupere între ele, durata lor se cumulează, iar plata se suportă conform art. 12 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005. În această situaţie, la calculul indemnizaţiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se menţine baza de calcul determinată pentru certificatul de concediu medical iniţial.
(3) În situaţia în care unui asigurat i se acordă în aceeaşi lună două certificate de concediu medical, care se suprapun pentru o anumită perioadă, indemnizaţia se calculează după cum urmează:
a) pentru primul certificat de concediu medical, indemnizaţia se va calcula numai pentru zilele cuprinse între data începerii valabilităţii acestuia şi data începerii valabilităţii celui de-al doilea certificat medical, iar pentru zilele rămase peste care se suprapune perioada celui de-al doilea certificat medical se va înscrie în rubrica «Observaţii» a certificatului de concediu medical «Suprapunere cu CM seria .....nr. ..............»;
b) pentru al doilea certificat medical, a cărui începere se suprapune peste perioada de valabilitate a primului certificat medical, indemnizaţia se calculează în mod corespunzător, pentru toate zilele cuprinse în perioada de valabilitate a acestuia.
(4) În situaţia în care unui asigurat i se acordă certificat de concediu medical pentru o anumită perioadă, iar asiguratul doreşte să îşi reia activitatea profesională înainte de expirarea perioadei de valabilitate a certificatului de concediu medical, este obligatorie modificarea acestuia, în mod corespunzător, de către medicul prescriptor.
comancorinaadelina a scris:

b). 08-12 august, initial, cod ind. 01, cod diag. 651
13-31 august initial, cod ind 01, cod diag. 651

Verificati certificatul de cm pt perioada 8-12 august, codul de indemnizatie este gresit cu siguranta nu este 01 ,ci este vorba despre cod 06-urgente( ma bazez si pe faptul ca este acordat pe 5 zile,durata maxima pt care se poate acorda pt urgenta)
Nu avea nicio logica sa se fi eliberat un cm cu data de 13 ,cu acelasi diagnostic de boala si acelasi cod,01 ca si pt cel anterior ,in conditiile in care cm anterior este pana in 12 august !

art 31 Norme 60/2006:
Art. 31. - In caz de urgente medico-chirurgicale, pentru care gradul de severitate al bolii nu impune internarea in spital, concediul medical se acorda de medicul care a asistat urgenta (medic de familie, medic din ambulatoriu de specialitate, de la camera de garda, ambulanta, centru de permanenta), pentru o perioada de maximum 5 zile calendaristice.
Daca incapacitatea temporara de munca se mentine, concediul medical poate fi prelungit de medicul curant, pentru aceeasi afectiune, dar nu pentru cod de indemnizatie de urgenta (06), in conditiile si pe duratele stabilite de lege.

Asa se explica cm incepand din 13 cod 01 cod boala 651 !
ContSters400311, utilizator
multumesc
Multumesc pentru informatii, cred ca nu m-am exprimat tocmai corect; sunt 2 certificate medical:
a) 02-05 august 2016 4 zile, cod diagnostic 653, cod indemnizatie 01- initial
b) 08-31 august 2016 , cod diagnostic 651, cod indemnizatie 01 - initial
cel de-al doilea certificat medical este impartit astfel:
- 08-12.08.2016 = internat in spital
-13.-31.08.2016 = concediu medical la externare
In concluzie am 4 zile suportate de firma din primul CM si 5 zile suportate de firma din cel de-al II-lea , deci 9 zile suportate de firma; acum intreb este corect? de firma pot fi suportate doar 5 zile? unde este greseala? la mine sau la CM?
Firma suporta la plata primele 5 zile din fiecare concediu medical initial, chiar daca sunt mai multe certificate medicale initiale in aceeasi luna.