Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuperare suma platita abuziv unei institutii?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuperare suma platita abuziv unei institutii?

Buna ziua,

Daca un pensionar plateste (pentru a nu fi dat in judecata) o suma, in baza unei notificari de instiintare cum ca ar fi beneficiat necuvenit de programul de reducere retete compensate, isi va putea recupera suma (prin plangere in instanta) ulterior, cand se va dovedi, in alte cazuri similare judecate, ca plata a fost solicitata abuziv (pe motiv de discriminare, dpdv legal)?
(Mentionez ca exista asemenea caz similar, in proces, in favoarea pensionarului, insa se asteapta si hotararea definitiva...)

Va multumesc.
Dacă e o plată nedatorată, cel care plăteşte are dreptul la restituire.
In cazul in care puteti dovedi situaita la care faceti referire puteti formula actiune in restituire ptr.plata nedatorata conf.art.1.341-1.344 NCC