Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incertitdine!
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incertitdine!

Buna ziua!

De 1 an lucrez ca Consilier intr-o instittie bugetara (Functionar public). Inainte de a ma angaja in aceasta institutie, am lucrat ca Consilier juridic 2 ani cu 4 ore zi la o S.C., si cu 8 ore pe zi la o alta S.C.. As vrea sa-mi trec in cartea de munca vechime de consilier juridic, dar colegii de la resurse umane nu vor sa-l treaca , motivand ca nu mai are sens sa treaca vechimea de consilier juridic in cartea de munca , ca oricum in curand va intra in vigoare evidenta electronica a vechimii in munca. Mentionez ca am adeverinta eliberata de ITM in care atesta vechimea de cons. jur.
Am incercat sa-i conving dar nu vor, as vrea sa stiu daca exista vreun cadru legal prin care sa redea expres ca adeverintele eliberate de ITM , trebuiesc trecte in cartea de munca.
Multumesc!
Nu este obligatorie inscrierea acestor adeverinte, dar este utila.
decretul 92/1976
Eu as vrea sa vad ce fac daca le cereti in scris acest lucru. Cum ar motiva refuzul?