Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie taiata?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie taiata?

Buna seara,
Este adevarat ca in cazul in care am un copil cu handicap grav, si vreau sa beneficiez de dreptul la program redus de lucru,de la 8 la 4 ore,pierd indemnizatia de insotitor?
Va multumesc.
Art. 12 din Legea nr. 448/2006 privind protectia si promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, care prevedea la litera c) dreptul parintelui la program redus de lucru, a fost abrogat de OUG nr. 124/2011..
Nu cunosc alta prevedere legala pentru acest program redus de lucru, ca urmare nu aveti de ce sa pierdeti indemnizatia de insotitor.