Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgent
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgent

buna ziua.parintii mei sant divortati din anul 2006,din care tatal meu era uzu fruct.spun ca era de oarece a decedat luna aceasta pe 12.dupa cate stiu odata cu decesul uzului fruct cad si drepturile lui.santem doi copii majori la parinti,eu fiind fica locuiam cu parintii,acum ca tatal meu nu mai este locuiesc doar cu mama in apartament.intrebarea mea este daca mama nu mai vrea sa locuim impreuna in acest apartament ma poate da afara?noi copiii nu avem nici un drept de a locui cu ea daca ea nu vrea?(nu ma intereseaza alte drepturi de cat sa stiu daca prin lege ne poate da afara sau putem ramine in apartament).va multumesc
Daca mama dvs. este "uzufructuara" sau unic proprietar asupra imobilului aflat in discutie, daca doreste, poate sa va dea afara.
Daca drepturile tatalui s-au stins( inteleg ca avea un drept de uzufruct viager), si deci nu il puteti mosteni, teoretic, mama v-ar putea avacua, fiind unic proprietar si i ntrucat sunteti persoane majore.
Tatal fiind doar un beneficiar al dreptului sau de uzufruct, inseamna ca mama d-voastra este unic proprietar asupra imobilului.
In consecinta daca doreste va poate impune evacuarea locuintei.
va multumesc tuturor!